Tréning

Osem tipov pre cvičenie v lete

25. júla 2016
Osem tipov pre cvičenie v lete
Leto so sebou prináša ideálnu príležitosť ísť von a zabaviť sa. Pre mnohých je to obľúbený čas v roku, no pre niektoré osoby nadrapujúce sa s ťažkými váhami môže pripadať nepríjemné. Vysoké teploty sú však hrozbou pre každého. Ako v nich riziko počas cvičenia obmedziť?

Ak je v lete veľmi teplé počasie, niekedy je najlepším riešením tréning vypustiť. Ak to však nechcete, stále sa dá absolvovať, no treba dávať pozor. Preto vám ponúkame niekoľko tipov, ktoré by vám mali pomôcť práve v takom prípade, či už cvičíte vnútri alebo vonku.

1. Vyberte si správny čas na cvičenie

Veľmi dôležité, či už cvičíte vonku alebo vnútri, je vybrať si v teplom počasí ten správny čas na cvičenie. Najhorúcejšou časťou dňa býva obdobie medzi desiatou a treťou hodinou. Najlepšie vo všeobecnosti je v týchto dňoch cvičiť skoro ráno. Hoci sa aj večer javí ako dobrá alternatíva, po náročnom a teplom dni sa vám príliš cvičiť už chcieť nebude.

2. Pite veľa vody

Fyzicky aktívnejšia osoba by mala prijať viac vody, aby zostala hydratovaná. Riziko dehydratácie sa v teplom počasí zvyšuje, telo sa totiž musí ochladzovať a tým pádom potením stráca viac vody. Pri cvičení vonku to platí dvojnásobne. Nezabudnite teda so sebou nosiť fľašu s vodou a priebežne tekutiny dopĺňať.

3. Obliekajte sa do svetlého a voľného oblečenia

Čím máte na seba svetlejšie oblečenie, tým viac vám pomáha odrážať teplo. Bavlnené oblečenie navyše dobre nasáva pot a voľnejšie oblečenie pomáha aj vetraniu. Tiež by ste mohli skúsiť špeciálne navrhnuté oblečenia na beh či cyklistiku, ktoré sú vyrobené tak, aby odvádzali pot a udržovali vás v príjemnom chlade.

4. Dopĺňajte si elektrolyty a sodík

Keď sa pri fyzickej aktivite potíte, nestrácate len vodu, ale aj elektrolyty a sodík. Preto je dôležité okrem dopĺňania vody zabezpečiť dopĺňanie aj týchto látok. Dajú sa prijať v strave, ale aj formou dostupných iontových nápojov.

5. Vyberajte si miesta v tieni

Ak musíte cvičiť vonku, snažte sa vyhýbať miestam, kde na vás neustále páli slnko. Ak ste sa rozhodli behať, skúste beh v lese alebo v parku, kde vám tieň budú vytvárať stromy. To isté platí aj o iných fyzických aktivitách.

6. Uprednostnite cvičenie vnútri

Letné počasie je ideálne na to, aby ste svoj tréning priniesli von. Ak sa však nemôžete inak vyhnúť najteplejším obdobiam dňa, radšej si zvoľte tréning vo vnútri. Mnohé posilňovne bývajú klimatizované, a tak vás pobyt v nich aj osvieži. Aj keď máte radi beh vonku, možno vám na spestrenie padne aj beh na páse.

7. Vonku nezabúdajte na opaľovací krém

Ak športujete vonku, nezabudnite sa natrieť opaľovacím krémom, pretože jedným z rizík je aj pôsobenie slnka a možnosť spálenia pokožky. Tí, ktorí už hrali na poludnie tenis v otvorenom prostredí, vedia o užitočnosti opaľovacieho krému svoje.

8. Počúvajte svoje telo

Najdôležitejším tipom je naučiť sa rozpoznávať, čo sa vám telo snaží povedať. Ak sa cítite slabo a unavene, nemali by ste s cvičením začínať. Ak počas neho začnete cítiť závrate, točenie hlavy alebo napínanie, okamžite prestaňte. Telo v teple totiž čelí mnoho väčšiemu náporu a vy ho ešte zvyšujete cvičením. Nie vždy je pripravené tomu čeliť.

Letný režim, pôvodne z 18.7.2013.