Motivácia

Šesť tipov, ako udržať cvičenie zábavné a pestré

27. augusta 2017
Šesť tipov, ako udržať cvičenie zábavné a pestré
Pre mnoho ľudí sa zdá cvičenie byť utrpením, ale časom si naň zvykne každý. Keď už sa však zo zvyku stane rutina, dochádza k strate nadšenia, ktorá neraz vedie k definitívnemu koncu s cvičením. Aby to aj u vás tak nedopadlo, prinášame vám šesť tipov, ako cvičenie udržať zábavné a pestré.

1. Urobte zmenu v tréningovom pláne

Keď vás už aktuálny tréningový rozpis nudí, vymeňte ho za druhý. Ak ste však pri ňom úspešní a viete, že úspechy ešte budú, postačí, keď v ňom len raz za čas urobíte nejakú zmenu – vymeníte poradie cvikov, absolvujete ho dvojfázovo a podobne. Takisto pomôže aj zmena času cvičenia. Ak trénujete večer, skúste to ráno. Potom sa môžete vrátiť opäť k normálu.

2. Dajte si deň voľna

Hoci sa to pre niekoho môže zdať kontraproduktívne, aj občasný deň voľna namiesto plánovaného tréningu pomáha. Okrem toho, že si oddýchnete mentálne, znížite tak aj možnosť nástupu pretrénovania. Práve pri ňom totiž dochádza aj k mentálnej odozve, kedy sa vám cvičiť už tak veľmi nechce.

3. Zacvičte si vonku

Keď sa vyčasí, v podstate ani nemá zmysel robiť kardiovaskulárny tréning doma. Vonku sa dá behať, bicyklovať, plávať... Okrem toho, že často v takomto prostredí dosiahnete lepšie výsledky, takisto si aj mentálne oddýchnete a prečistite svoju myseľ. S trochou kreativity si môžete vytvoriť aj posilňovací tréning, ktorý môžete odcvičiť vonku.

4. Robte niečo úplne iné

Ak každý deň cvičíte na eliptickom trenažéry, nit sa čomu čudovať, že vás cvičenie nudí. Preto by ste mali vyskúšať niečo iné. Skúste iné tréningového nástroje – rotoped, bežecký pás, alebo sa vyberte zaplávať si do plavárne, zabehať do prírody alebo si zahrajte tenis alebo futbal. Možností je veľa. Pri kolektívnom športe si doprajete aj dostatok sociálneho kontaktu.

5. Zabavte sa v posilňovni

Ak už chodíte do komerčnej posilňovne, nájdite si tréningového partnera alebo do nej chodievajte s priateľmi a zabavte sa v nej – porozprávajte sa o cvičení, výžive či radostiach a strastiach bežného života. Nezabudnite to však robiť pri popíjaní potréningového nápoja, nie počas cvičenia.

6. Postavte sa proti sebe

Ak vás cvičenie už unavuje a pritom vám zostáva už len niečo k tomu, aby ste dosiahli svoj úspech, vytvorte si zo seba nepriateľa. Pozrite sa do zrkadla a zažeňte myšlienky na to, že chcete prestať, pripomeňte si drinu, ktorú už ste do toho investovali, predstavte si výsledok tej, ktorú do toho ešte vložíte. A pokúste sa prekonať sami seba.

Článok bol pôvodne publikovaný: 21.07.2013.