InstagramFacebookYoutube
Tréning

Ktoré cvičenie je lepšie pre spánok: silové alebo aeróbne?

5. 6. 2023
Ktoré cvičenie je lepšie pre spánok: silové alebo aeróbne?
Spánok je veľmi dôležitý pre naše fyzické i mentálne zdravie. Jednou zo stratégií, ako si zvýšiť jeho kvalitu, je pravidelné cvičenie. Podľa vedcov však existuje rozdiel medzi vplyvom aeróbneho a anaeróbne (silového) tréningu.

Často sa pre zlepšenie spánku odporúča aeróbne cvičenie, ako je behávanie, cyklistika, plávanie, aerobik a podobne. Len veľmi málo sa však vedelo o tom, aký vplyv na spánok má cvičenie s činkami alebo inými druhmi odporu (stroje, vlastné telo, gumové pásy).

Výskumníci zo Štátnej univerzity v Iowe sa to snažili zistiť a zrealizovali jednu z najväčších a najdlhšie trvajúcich štúdií zameraných na porovnávanie vplyvov odlišných typov cvičenia na viaceré parametre spánku. Zistili, že vplyv je rôzny.

Článok pokračuje pod reklamou


Vedci vedený profesorkou Angelique Brellenthinovou zapojili do svojej práce 386 dospelých ľudí s nadváhou a rozdelili ich do štyroch skupín: pasívni jedinci, aeróbni cvičenci (využívali bežecký pás, rotoped alebo eliptický trenažér), siloví cvičenci (cvičili cviky, ako leg press, tlaky na hrudník, sťahovanie hornej kladky, zakopávanie, predkopávanie, bicepsové zdvihy, tlaky na ramená a pod.) a cvičenci, ktorí kombinovali oba druhy cvičenia (30 minút sa venovali aeróbnemu cvičeniu a pridali aj dve série posilňovacieho cviku v 8-16 opakovaniach).

Štúdia prišla na to, že cvičenci, ktorí sa venovali posilňovaniu, začali spávať v priemere o 40 minút dlhšie ako zvyčajne. Aeróbne cvičenie čas spánku natiahlo o 23 minút a kombinované o 17 minút.

U subjektov venujúcich sa silovému tréningu sa zaznamenala aj zlepšená efektivita spánku (rýchlosť zaspania a kvalita spánku). Podobne na tom boli tí, čo sa venovali kombinovanému cvičeniu. Aeróbne cvičenie ho nezaznamenalo.

Výskumníci tak došli k záveru, že silové cvičenie nemusí byť len novou cestou k posilneniu kardiovaskulárneho zdravia, ale aj k zlepšeniu spánku. Nad aeróbnym cvičením by v tomto smere mohlo mať prevahu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist