Suplementy

Strácate zručnosti pre nedostatok spánku? Skúste kreatín a kofeín

22. júla 2015
Strácate zručnosti pre nedostatok spánku? Skúste kreatín a kofeín
Mnoho športovcov sa pýši talentom a svoje zručnosti využívajú k tomu, aby vo svojom odvetví dosiahli úspechy. Hoci sa snažia pristupovať k svojej životospráve zodpovedne, niekedy sa stane, že si nedoprajú dostatok spánku. A s tým prichádza problém.

Nedostatok spánku má totiž vplyv na výkonnosť, predovšetkým komplexné motorické schopnosti. A nikdy nie je dobré, keď sa spoliehate na svoje zručnosti, prípadne ich od vás očakávajú spoluhráči a fanúšikovia, a vy zlyháte. Našťastie existuje riešenie.

Britskí vedci urobili štúdiu, v ktorej skúmali vplyv suplementácie na športovcov, ktorí dostatočne nespali. Ich vzorkou boli hráči rugby, ktorý pred piatimi skúškami spali 7-9 hodín a potom pred ďalšími piatimi len 3-5 hodín. Ukázalo sa, že po nedostatku spánku trpeli ich schopnosti presne a v čas prihrávať.

Okrem jednej skupiny, ktorá užívala placebo boli aj dve, na ktorých sa testovali účinky kreatínu a kofeínu. Jedna z nich dostávala kofeín v dávke jedného alebo piatich miligramov na kilogram telesnej hmotnosti a druhá kreatín monohydrát v dávke 50 alebo 100 miligramov na kilogram váhy. Výsledok?

Ako aj kofeín tak i kreatín chránili hráčov pred znížením ich zručností vplyvom nekvalitného spánku. Pri kofeíne nedošlo k žiadnemu poklesu kvality prihrávania a nezáležalo na veľkosti dávky. Na nej nezáležalo ani pri kretíne, u ktorého pokles zručností nebol taký výrazný. A to sa jednalo len o jednu dávku týchto suplementov, nie ich dlhodobé užívanie.

Tento pozitívny efekt sa tak môže pretaviť aj u vás k lepším výsledkom, ak sa venujete niektorému zo športov. Motorické schopnosti totiž toľko netrpeli a tie sa nevyužívajú len v rugby, ale aj v každom inom kolektívnom športe, či v niektorých iných športových disciplínach.

Ak sa vám teda z nejakého dôvodu nepodarilo v noci poriadne vyspať a nechceli by ste sklamať seba či vašich spoluhráčov a fanúšikov, doprajte si pred športovaním dávku kreatínu alebo kofeínu. Nebudete pritom čerpať výhody len z toho.

Mnohé iné štúdia počas rokov totiž preukázali, že kreatín a kofeín pozitívne vplývajú aj na výkonnosti, vytrvalosť a mentálne funkcie. A to sa dá pozitívne preniesť do ktoréhokoľvek športu a zaručiť tak lepšie predpoklady pre úspešný výsledok.

Letný režim, pôvodne z 11.9.2013.