Suplementy

9 tipov a zaujímavostí týkajúcich sa kreatínu

Autor: Peťo  /   12. augusta 2015
9 tipov a zaujímavostí týkajúcich sa kreatínu
Kreatín je veľmi populárny doplnok u športovcov a kulturistov, a to hlavne preto, že je na trhu veľmi dlho a skutočne prináša svoje ovocie. Už sme o ňom na našom webe popísali veľa, no dnes prinášame ďalšie poznatky – 9 tipov a zaujímavostí.

1. Kreatín musí byť rozpustený, aby ho telo vstrebalo všetok a eliminovalo podráždenie tráviaceho systému. Preto sa ho odporúča rozpúšťať v teplej vode za stáleho miešania.

2. Kreatín nie je len zdrojom energie, ale funguje aj ako antioxidant a minimalizuje zápalovú odozvu po tréningu.

3. Nová štúdia robená na zvieratách ukazuje, že kombinácia kreatínu a koenzímu Q10 chráni mozgové bunky a predlžuje život, čo je dobrý prísľub do budúcich prác týkajúcich sa ľudí.

4. Pri športe, ktorý vyžaduje opakované krátke intervaly explozívneho pohybu, sa dosahujú výhody pri konzumácii kreatínu a sódy bikarbóny.

5. Najlacnejšia forma kreatínu – monohydrát – je stále efektívnejšia ako jeho moderné verzie napriek tomu, že firmy tvrdia opak. Ich cieľom je však len zarobiť peniaze.

6. Cvičenej by mal užiť 5 gramov kreatínu 30 až 45 minút pred tréningom a 5 gramov po vyčerpaní jeho zásob. Štúdie dokázali, že toto sú dve najefektívnejšie obdobie pre jeho užívanie.

7. Behom 10 týždňov silového tréningu sa maximálna sila jednotlivca konzumujúceho kreatín zvýšila o 20 až 25 percent viac v porovnaní s jednotlivcom užívajúcim placebo. Svalový prírastok sa zvýšil až o 60 percent.

8. Výskumníci zmerali koncentráciu myostatínu (brzdí rast svalov) v krvi skúmaných jednotlivcov. Silový tréning s činkami túto koncentráciu znižoval. Tréning s využitím kreatínu ju znižoval ešte výraznejšie.

9. V teplom a vlhkom prostredí sa športovci nemusia báť užívať kreatín. Nebude viesť k prehriatiu tela. Aj športovci, ktorí konzumujú energetický suplement sa tiež potia a preto regulujú teplotu svojho tela.

zdroj: Icon Performance

Letný režim, pôvodne z 13.11.2013.