Arnold Schwarzenegger – Tipy pre tréning ramien
Doplnky výživy proti striám
Aké pravidlá výživy by mal dodržiavať vytrvalostný športovec?
Kruhový tréning – tréningový program pre vás
Reklama
Zaujímavosti

Bojíte sa porážky? Pite zelený čaj alebo kávu

ikonkaZelený čaj a káva sú známe pre svoje povzbudivé účinky. Okrem dodania energie vám však ich každodenný príjem výrazne zníži šancu utrpenia porážky. Vyplýva to z najnovšej štúdie japonských vedcov.

Výskum zahŕňal 83 269 dobrovoľníkov vo veku 45 až 74 rokov, medzi ktorými boli muži i ženy. Výskumníci objavili, že čím viac osoby pili zeleného čaju, tým viac sa znižovalo ich riziko mŕtvice.

„U ľudí, ktorí pijú zelený čaj, je až o 20 % nižšie riziko mŕtvice,“ povedal Dr. Ralph Sacco, ktorý na porovnanie zobral skupinu ľudí so štyrmi šálkami denne oproti tej, ktorá neprijala ani kvapku.

Čo sa týka kávy, u nej vedci zistili, že už len jej jedna šálka znižuje o zhruba 20 % šancu utrpenia cievnej mozgovej príhody. Výskum trval 13 rokov, no nepodarilo sa presne zistiť, prečo tomu tak je.

„Nie je jasné, či hlavné výhody získané kávy a zeleného čaju pochádzajú z kofeínu alebo z inej ingrediencie,“ povedal Sacco. „Ľudia, ktorí pijú viac kávy a čaju sú atletickejší a zdravší.“

V minulosti iné štúdie tvrdili, že mierne množstvo kávy znižuje aj šancu utrpenia infarktu. Toto spojenie ukázali aj v prípade zeleného čaju. Táto aktuálna však nenašla žiadne prepojenie medzi ich pitím a infarktom.

Na záver Sacco pripomína, že nestačí len prijímať kávu alebo zelený čaj, aby sa znížilo riziko porážky: „Mohlo by to byť nápomocné, ale ľudia by tiež nemali fajčiť, mali by byť fyzicky aktívnejší a dodržiavať dobrú diétu.“

Článok bol pôvodne vydaný: 16.3.2013

Oznam: Od 1. júla do 31. augusta vám budeme prinášať články, ktoré sme publikovali pred rokmi, ale boli už pomaly zabudnuté v archíve. Úplne nové články prídu na rad opäť od 1. septembra.Zviditeľnite svoj e-shop, firmu či produkt na našom webe!

Mohlo by vás zaujímať:

chodza-ma-rovnaky-vplyv-na-zdravie-srdca-ako-behChôdza má rovnaký vplyv na zdravie srdca ako behsport-vs-sperky-skutocne-musime-odkladat-vsetky-ozdoby-pocas-sportovaniaŠport vs. šperky - skutočne musíme odkladať všetky ozdoby počas športovania?vela-televizie-sposobuje-detom-antisocialne-problemyVeľa televízie spôsobuje deťom antisociálne problémy ako-budovanie-svalov-zvysuje-vasu-sancu-na-prezitieAko budovanie svalov zvyšuje vašu šancu na prežitie? vela-sedenia-a-malo-pohybu-urychluje-biologicke-starnutieVeľa sedenia a málo pohybu urýchľuje biologické starnutie
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Facebook Twitter RSS

E-KNIHY ZADARMO   ·   COOKIES   ·   REKLAMA   ·   KONTAKT

© 2013 - 2017 SlovakFitness.sk
Webdesign and Internet media - Streftec TOPlist