Suplementy

Desať vecí, ktoré potrebujete vedieť o zinku

26. júla 2023
Desať vecí, ktoré potrebujete vedieť o zinku
Neviete sa rozhodnúť, či si do zbierky doplnkov výživy zadovážiť aj zinok? V tomto článku vám prinášame prehľad desiatich vecí, ktoré vás o jeho kúpe možno presvedčia. Určite väčšina z vás o niektorých z nich nevedela.

1. Štyri týždne suplementácie s denným príjmom 30 mg zinkového sulfátu umožňuje významnejšie zvýšenie voľného a úplného testosterónu, teda mužského rastového hormónu.

2. Ak prijímate príliš veľa železa alebo medi, potom môžete mať nedostatok zinku, pretože železo narúša absorpciu zinku, pretože všetky tri minerály prechádzajú rovnakým spôsobom z čreva do krvi.

3. Zinok má preukázateľné schopnosti skrátiť dĺžku prechladnutia o 42 %. To je však podložené štúdiou, v ktorej sa zinok dávkoval v 75 mg denne.

4. Ak máte dostatok zinku, podporuje to transformáciu androstendiónu na testosterón, čím sa zabraňuje aromatizácii testosterónu, pri ktorej sa mení na estrogén, ktorý primárne predstavuje ženský pohlavný hormón.

5. Výskumy ukazujú, že zinok môže byť užitočný pri liečbe cukrovky, pretože stimuluje tvorbu inzulínu.

6. Vegetariáni potrebujú prijať o 50 % viac zinku ako ľudia, ktorí konzumujú aj mäso.

7. Zinok možno označiť aj za minerál inteligencie, pretože je potrebný pre optimálny vývoj a funkcionalitu mozgu a nervového systému.

8. Kuracie stehná obsahujú iba o jeden gram tuku navyše oproti kuracím prsiam, ale majú až dvakrát toľko železa a trikrát viac zinku.

9. Kombinácia selénu, vitamínu E a zinku pôsobí aktívne proti procesu starnutia a posilňuje imunitu.

10. Zinok je potentným antioxidantom, ktorá zefektívňuje detoxikáciu v tele. Chráni tak bunky od poškodenia chemikáliami z prostredia a ťažkými kovmi.

Letný režim, pôvodne z 29.01.2014.