Výživa

10 spôsobov, ako sa vyrovnať s hladom

14. apríla 2015
10 spôsobov, ako sa vyrovnať s hladom
Keď sa snažíte chudnúť, hlad sa stane vaším nepriateľom číslo jeden. Vďaka tomuto článku však budete poznať desať spôsobov, akými možno proti nemu bojovať.

Mnoho ľudí sa od zimy do leta snaží schudnúť, ale veľkej časti z nich sa ciele nepodarí naplniť, pretože podľahnú hladu. Len pätina uspeje a odnesie si z celého procesu návyky do budúcnosti. Každý však dokáže manažovať svoj hlad, ak vie, ako na to. Tu je 10 tipov, ktoré môžete na potlačenie apetítu využiť:

1. Začnite so šalátom - zažeňte hlad tým, že sa nejete. Urobte si zeleninový šalát, ktorý prospeje vášmu chudnutiu i zdraviu. Prijmete ním málo kalórií, ale veľa užitočných živín. Samozrejme, nepoužívajte tučné dressingy.

2. Vyskúšajte okorenenú limonádu - ak potrebujete potlačiť hlad, môžete vyskúšať limonádu z vody osladenej stéviou, obohatenej o trochu citrónovej šťavy a štipku kajenského korenia. Nie len to potlačí vašu chuť do jedla, ale aj podporí metabolizmus.

3. Zvýšte objem jedál - dajte si na tanier toho viac. Samozrejme, nie nezdravých a vysoko kalorických jedál. Zvýšte objem nízkokalorických jedál, ktoré obsahujú veľa vody a vlákniny. A napríklad namiesto pitia jedného pohára jablkovej šťavy zjedzte jedno jablko. Prijímate menej kalórií a viac vlákniny.

4. Spriateľte sa s vlákninou - ubezpečte sa, že keď jete pečivo, tak je celozrnné a prijímate ním komplexné sacharidy a vlákninu. Veľa vlákniny získate aj z ovocia, zeleniny a strukovín. Vláknina vás skôr naplní, ale tráviť sa bude postupne, takže vydržíte dlhšie nasýtení.

5. Prijímate tuky so spokojnosťou - tukov sa nemusíte báť ani v diéte. Naopak, tie správne tuky vám pomôžu vydržať dlhšie v nasýtenom stave. Ide tuky najmä z orechov (mandle, vlašské orechy) alebo rýb (tuniak, losos).

6. Vyskúšajte liečbu kofeínom - podľa austrálskych vedcov prijímanie troch malých šálok kávy denne pôsobí ako efektívny obmedzovač apetítu. Kofeín navyše podporuje metabolizmus. Samozrejme, kávu si cukrom neslaďte.

7. Ignorujte cukor - príjem cukru vplýva na prudký nárast hladiny inzulínu. Keď opäť klesne, tak začnete byť hladní. Jednoducho sa tento začarovaný kruh dá vypnúť, keď prestanete prijímať jednoduché cukry. Nie je to ľahké, keďže cukor je ako droga. Treba to však skúsiť.

8. Skúste aminokyseliny - aj doplnky výživy dokážu ovplyvniť pocity hladu. Podľa štúdií sú vhodné aminokyseliny, konkrétne mix všetkých esenciálnych aminokyselín. Najlepšie je ich konzumovať medzi jedlami – 30 minút pred jedlom alebo dve hodiny po jedle.

9. Rozptýľte sa pohybom - niekedy je najlepším receptom, ako dostať hlad z vašej mysle, rozptýlenie. Vstaňte a choďte sa prejsť, doprajte si trochu čerstvého vzduchu. Ak ste ženy, namaľujte si nechty. Prípadne si umyte zuby alebo si kvalitne zdriemnite.

10. Cvičte si svoj mozog - slová, ktoré hovoríme sami sebe, či už nahlas alebo myšlienkami, majú veľký vplyv na naše emócie a správanie. Ak si neustále budete hovoriť, že ste hladní, tak vám bude chutiť viac jesť. Trénujte si preto váš mozog a skúste si namiesto toho hovoriť, že robíte pokrok a blížite sa k vysnívanému chudému telu.

zdroj: Oxygen