Výživa

Zázvor a jeho priaznivé účinky na zdravie

29. mája 2015
Zázvor a jeho priaznivé účinky na zdravie
Už v dávnych dobách vedeli liečitelia v Číne a Indii o pozitívnych účinkoch zázvoru. Vďaka viacerým výskumom už o tých účinkoch netreba pochybovať a veriť tomu, že tento podzemok ďumbiera lekárskeho urobí pre vaše zdravie niečo dobré.

Zo zázvoru sa dá urobiť veľmi chutný čaj alebo ho využiť ako prílohu k jedlám. Zlepšuje imunitný systém, trávenie a má aj mnoho iných výhod. S jeho príjmom to však netreba preháňať. Dospelým stačia 4g denne, deti by ho mali jesť v minimálnej miere.

Tu je sedem konkrétnych zdravotných výhod zázvoru:

1. Predchádza nádche a chrípke
Čínski bylinkári už tisícky rokov využívajú zázvor ako antihistamín a nosový dekongestant. Aj vedci prišli na to, že má zázvor skutočne také účinky, ktoré vplývajú na symptómy nádchy a chrípky, ktorých prejavy obmedzujú.

2. Uľavuje pri migréne
Zázvor je známy tým, že je nápomocný pri uvoľňovaní krvných ciev v hlave. Jedna štúdia dokonca zistila, že bol rovnako efektívny ako syntetický liek Sumatriptan, ktorý sa využíva na redukovanie prejavov migrény.

3. Zmierňuje chorobu z pohybu
Boli ste niekedy na lodi a mali morskú nemoc? Alebo vám príde nevoľno pri ceste autom? Zázvor dokáže vaše trápenie zredukovať. Mnoho ľudí s tým má pozitívne praktické skúsenosti.

4. Bojuje proti rakovine vaječníkov
Vedci urobili výskum, pri ktorom zázvorový prášok zmiešali s vodou a aplikovali na bunky rakoviny vaječníkov. Vo všetkých testoch sa ukázalo, že rakovinové bunky po kontakte s touto zmesou umreli. Buď sa bunka rozložila samá alebo sa navzájom pozabíjali.

5. Bojuje proti rakovine hrubého čreva
V ďalšej štúdii výskumníci zistili, že rakovina hrubého čreva sa dá potlačiť. Vedci z Minnesotskej univerzity dokázali, že rast rakovinových buniek tohto typu dokáže spomaliť práve zázvor.

6. Predchádza nefropatii
Nefropatia je ochorenie obličiek spôsobené zúžením obličkových tepien. Vedci prišli na to, že efektívnym nástrojom pri prevencii vzniku tohto ochorenia je zázvor, ktorý by mohol byť efektívny aj pri kontrole cukrovky.

7. Redukuje bolesť a zápaly
Niekoľko štúdií dokázalo, že extrakt zo zázvoru má pozitívny vplyv na redukovanie bolesti a zápalov. Vedci dokonca v jednej štúdii porovnali daný extrakt s bežnými liekmi proti bolesti a zistili, že zázvor dokáže byť v porovnaní veľmi efektívny. Pre ženy je zázvor s hnedým cukrom prospešný pri menštruačnej bolesti.