Tréning

Chcete schudnúť do 90 dní? Musíte urobiť týchto 5 krokov

06. júla 2023
Chcete schudnúť do 90 dní? Musíte urobiť týchto 5 krokov
Nadbytočné kilogramy sú bežným problémom u väčšiny ľudí. Sedavý spôsob života, nedostatok pohybu a nevyvážená strava sa podpisujú pod to, že čoraz viac ľudí trpí nadváhou. Máte toho už dosť a chcete schudnúť? Dajte si na to 90 dní a uvidíte, že si môžete zmeniť svoj život.

Tri mesiace sú dostatočnou dobou na to, aby ste urobili so svojím telom niečo významné. Budete mať dosť času na to, aby ste schudli a osvojili si aj návyky, ktoré vám pomôžu výsledky zachovať dlhodobo. Ak idete do toho, týchto päť krokov vás dovedie k úspechu:

KROK Č. 1: ROZHODNITE SA, AKO CHCETE CVIČIŤ
Ak chcete schudnúť do troch mesiacov, bezpodmienečne musíte venovať čas pohybu. Ešte predtým, ako s cvičením začnete, musíte sa rozhodnúť, ako budete cvičiť, resp. čo uprednostníte. Je to úplne na vás, ale mali by ste si stanoviť jeden tréningový plán, ktorý budete nasledovať.

Optimálne je, keď pri chudnutí venujete čas posilňovaniu i kardio tréningu. Cvičenie však nemusí byť len drina, ale aj zábava. Môžete skúsiť bojové umenie, tanec, zumbu či plávanie. Za výborne kardio tréningy sa považujú behanie, bicyklovanie, plávanie. Nemusíte byť pritom zavretí len vo vnútri, môžete ich praktizovať aj vonku.

KROK Č. 2: DAJTE CIEĽU ZMYSEL
Vaším cieľom je schudnúť na určitú podobu, resp. o určitý počet kilogramov do 30 dní. Tento cieľ však musí mať aj hlbší zmysel. Cieľ musí byť zmysluplný, musí niečo pre vás znamenať. Musíte mu dať hodnotu, ktorá vás udrží aj v ťažkých chvíľach na správnej koľaji. Zmysel môže byť hocaký. Príkladom je zlepšenie zdravia seba i rodiny, schudnutie do svadobných šiat, zvýšenie šancí u opačného pohlavia, vylepšenie svojho imidžu pre novú kariéru a podobne.

KROK Č. 3: UROBTE SI NUTRIČNÝ PLÁN
Pravidelný tréning je pri chudnutí dôležitý, ale strava ešte dôležitejšia. Zlé stravovacie návyky zohrali úlohu v tom, že dnes vyzeráte tak ako vyzeráte. Preto ich musíte zmeniť. Potrebujete jesť zdravo, prijímať dostatok živín a pritom menej kalórií, ako spotrebujete aktivitou. Preto je dôležité vyberať si kvalitné jedlá alebo zjednodušene – vyhýbať sa tým nezdravým, ako sú biele pečivo, sladkosti, slané dobroty, alkohol, sladené nápoje, jedlá z fast foodov, polotovary a podobne. O strave nájdete veľa kníh a mnoho informácií nájdete aj na internete. Prelistujte si napríklad našu sekciu Výživa.

KROK Č. 4: VYTVORTE SI SYSTÉM ODMIEN
Pri chudnutí a hlavne tak rýchlom, sú dôležité disciplína a konštantnosť. Dodržiavať cvičebný a stravovací plán, na ktoré nie ste zvyknutí, 90 dní môže byť náročné, ale stojí to v konečnom dôsledku za to. Aby ste sa ale trochu v snahe podporili a zabránili predčasnému koncu, vytvorte si systém odmien. Stanovte si napríklad váhové ciele na každý mesiac a keď ich splníte, doprajte si nejakú drobnosť. Podobne sa môžete odmeňovať na týždennej báze, keď napríklad splníte všetky tréningy na 100 %.

KROK Č. 5: NIKDY NEKONČITE
Piaty krok nie je cestou k tomu, aby ste schudli do 90 dní. Tento je zo všetkých najdôležitejší, hoci sa tohto obdobia netýka. Týka sa vašej budúcnosti. Ak ste vydržali zdravo jesť a pravidelne cvičiť tri mesiace, prečo by ste nemohli vydržať do konca života? Osvojte si zdravší životný štýl a budete sa nie len udržiavať v lepšej forme a v lepšom zdraví, ale budete aj vzorom pre ostatných. Budú môcť vidieť, že keď sa chce, dá sa to. Môžete im radiť, motivovať ich. Aj vďaka tomu sa budete cítiť lepšie.

Letný režim, pôvodne z 12.06.2015.