InstagramFacebookYoutube
Tréning

Mali by ste robiť kardio pred alebo po cvičení?

09. mája 2024
Mali by ste robiť kardio pred alebo po cvičení?
Niektorí ľudia sa rozhodnú venovať len kardiovaskulárnemu cvičeniu, niektorí len posilňovaniu. Sú však aj ľudia, ktorí chcú alebo potrebujú, skĺbiť obe formy cvičenia dokopy. Je to celkom bežné. Čo však stále nie je celkom jasné je odpoveď na otázku, ako pristupovať k ich načasovaniu – je lepšie cvičiť kardio po posilňovaní alebo už pred ním?

Odpoveď na túto otázku nie je až taká priamočiara a závisí od viacerých faktorov, vrátane vašej kondičnej úrovne, cieľov či času, ktorý môžete cvičeniu venovať. Existuje viacero spôsobov, ako môžete oba druhy cvičenia spojiť dokopy. Ak ich však chcete cvičiť každé zvlášť, budete musieť urobiť rozhodnutie, ktoré absolvujete ako prvé.

Prečo by ste mali posilňovať pred kardiom?

Dôvodom, prečo by ako prvý mal na rad prísť silový tréning je, že ste pri ňom náchylnejší na zranenia a toto riziko sa zvyšuje, keď sú už svaly unavené z kardiovaskulárneho tréningu a keď už ani vaša mentálna koncentrácia nie je na takej vysokej úrovni. Preto ani vaša výkonnosť pri posilňovaní nebude taká vysoká, takže keď chcete budovať svaly, nebudete napĺňať svoj celý potenciál. Ak chcete posilňovať s ťažkými váhami, chcete byť najsviežejší, ako byť môžete. To sa nestane, ak sa unavíte kardiom.

Článok pokračuje pod reklamou


Má posilňovanie pred kardiom nevýhodu?

A hoci by sa po predošlých slovách mohlo zdať, že posilňovanie pred kardiom prináša len výhody, nie je tomu tak. Má aj jedno negatívum – či už sa budete chcieť venovať vytrvalostnej aeróbnej aktivite alebo vysoko intenzívnej, silové cvičenie vám uberie na výkonnosti i vytrvalosti. Budete pomalší a rýchlejšie narazíte na pomyselný múr. Pozitívne však je, že toto poradia týchto cvičení významne nezvyšuje riziko zranenia, čo je dôležité, ak chcete napredovať vo svojej snahe dlhodobo.

Kedy je lepšie kardio pred posilňovaním?

Samozrejme, sú aj výnimky, pri ktorých je vhodné zaradiť kardio aktivity pred posilňovanie. Asi ako prvé každému napadne, že ide o veľmi dobrú formu zahrievania. Vtedy ľahké kardio v obmedzenej dĺžke pomôže vašim svalom pripraviť sa na efektívnejšiu prácu počas posilňovania, nabudí nervový systém a zvýši duševnú koncentráciu.

Zároveň sme už naznačili, že ak nie je vaším primárnym cieľom budovanie svalov alebo sily, mohlo by byť kardio pred posilňovaním výhodnejšie. V akom prípade? Keď je vaším cieľom budovanie vytrvalosti. Zároveň nie je zlé ani vtedy, ak je vaším cieľom budovanie všeobecnej kondície a pri posilňovaní nepoužívate ťažké váhy.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist