Kulturistika

Phil Heath sa chce zaradiť k legendám + videá z prípravy

17. augusta 2014

Už o mesiac sa v americkom Las Vegas uskutoční 50. ročník najprestížnejšej kulturistickej súťaže Mr. Olympia. Na pódiu sa predstaví niekoľko adeptov na titul, no najväčším bude aj tento rok Phil Heath.

Tridsaťštyriročný rodák zo Seattlu sa pripravuje na svoju siedmu Olympiu už ako trojnásobný víťaz a obhajca titulu. O Sandowowu sošku sa pokúsi zabojovať aj tentokrát. Ak by sa mu to podarilo, získal by štvrtý titul v rade, čo sa predtým podarilo len štyrom legendárnym kulturistom – Arnoldovi Schwarzeneggerovi, Lee Haneymu, Dorianovi Yatesovi a Ronniemu Colemanovi.

„Je to 50. ročník, bude to veľa tlaku z viacerých strán. Ja na seba vyvíjam tlak tým, že chcem vyhrať po štvrtýkrát v rade. Nedokázal to nikto od osemnásobného víťaza Ronnieho Colemana,“ povedal Heath o svojich ambíciách. O motiváciu nebude mať núdzu ani tento rok – chce si poctiť svojho zosnulého otca.

„Umrel v marci a ja si s ním pamätám dlhý rozhovor o mojich cieľoch a podobných veciach. Pamätám si, ako som mu povedal: Nemaj strach, vyhrám to pre teba. Minulý rok som venoval mojej žene, ktorá si prechádzala rakovinou pŕs. Prežila to. Teraz mám hore svojho otca a naozaj verím, že mi to pomôže v tom, aby som do toho dal o 10 % viac ako ostatní pretekári.“

Či sa mu to nakoniec podarí, uvidíme až v septembri, kedy sa vedľa seba postaví celá elita profesionálnej kulturistiky. Aktuálnu formu Heatha sme však mohli vidieť tento týždeň, keď sa predstavil na exhibícii v New Yorku. A hoci je pred ním ešte mesiac práce, vyzerá to naozaj nádejne.

Exhibícia na NPC Northeast Summer Classic 2014 (12.7.):

Na takú postavu treba veľa odhodlania a tvrdej práce. Tú dokumentuje aj nasledujúce video, na ktorom je zachytený tréning ramien z konca júla.

Tréning ramien v príprave na Mr. Olympia 2014:

Heath ako úspešný profesionál sa okrem prípravy musí venovať aj nabitému programu, o ktorý sa starajú akcie pre sponzorov či exhibície, ktorými si zarába. Začiatkom augusta napríklad musel letieť do Dubaja, kde dostal pozvánku na otvorenie posilňovní Gold’s Gym. Nezabudol si tam ani zacvičiť: