InstagramFacebookYoutube
Kulturistika

Legendy kulturistiky VI. – Ronnie Coleman

01. augusta 2015
Legendy kulturistiky VI. – Ronnie Coleman
„Light weight baby!“ pokrikoval si neraz Ronnie Coleman počas svojho tréningu, kedy sa snažil vsugerovať si, že trebárs 300kg záťaž pri drepoch je ľahká. V dnešnej časti seriálu si predstavíme práve tohto siláka, ktorý je považovaný za jedného z dvoch najlepších kulturistov všetkých čias. V modernej ére nemal konkurenciu.Pochopiteľne sa rokmi utvoril obraz, že najlepším kulturistom histórie je Arnold Schwarzenegger. Toto zmýšľanie nedokázal zmeniť ani osemnásobný šampión a rekordér Lee Haney. Vo významnej miere to však dokázal jeho nasledovník Ronnie Dean Coleman, ktorý sa taktiež môže pochváliť ôsmimi titulmi Mr. Olympia.

Článok pokračuje pod reklamou


Coleman dokázal v profesionálnej kulturistike získať naspäť nadvládu amerických kulturistov po tom, čo Európan Dorian Yates ukončil po šiestich triumfoch na najprestížnejšom podujatí kariéru. „Veľký Ron“ to zvládol vo veľkom štýle a aj pri veľkej konkurencii spočiatku prekvapil ako „čierny kôň“. Ďalšie tituly však už tak prekvapujúce neboli a dokázal ich získať osem v sérii.

Kde to všetko začalo?

Ronnie sa narodil 13. mája 1964 v malom meste Monroe zo štátu Louisiana a ako chlapec začal hrávať americký futbal. Tomu sa venoval aj počas štúdií na Gramblingskej štátnej univerzite, kde získal bakalársky titul v účtovníctve. Po skončení štúdia nemal vo futbale budúcnosť, a tak sa v roku 1989 stal policajtom v texaskom Arlingtone. Práve na tom mieste začala jeho kariéra.

Coleman už vtedy vlastnil robustnú postavu, pochopiteľne nie takú monštruóznu ako o niekoľko rokov neskôr. Stačilo to však na to, aby zaujal svojho kolegu Gustava Arlottu, ktorý mu odporučil začať trénovať v legendárnej posilňovni Metroflex. Tú vlastnil amatérsky kulturista Brian Dobson, ktorý bol potenciálom mladého policajta natoľko nadšený, že mu ponúkol doživotný vstup zadarmo. Podmienkou bolo, že ho bude trénovať na súťaž Mr. Texas, ktorá sa mala konať v tom roku.

Ronnie súhlasil a spolu s Dobsonom sa pripravovali na súťaž, na ktorej proti sebe súťažili. Dobson bol však viac ako rád, že pomohol Colemanovi k titulu v ťažkej váhe i celkovému prvenstvu. Po súťaži sa nestrácal čas a začali prípravy na ďalšie súťaže. V roku 1991 vyhral Mr. Universe a o štyri roky neskôr prišla na rad aj prvá profesionálna súťaž. Pri debute na Canada Pro Cup triumfoval, o rok neskôr titul obhájil a v roku 1997 vyhral Ruskú veľkú cenu.

Úspechy predznamenali veľkú kariéru

Najsvalnatejší policajt na svete úspechmi na menších podujatiach lákal pozornosť a už vtedy sa mu začali otvárať dvere k slušným zárobkom. Urobil pár reklám a začal robiť exhibície, vďaka čomu cestoval do rôznych kútov sveta. Neskôr natočil aj sériu filmov, ktoré zachytávali jeho tréningy.

V roku 1998 vyhral dve väčšie súťaže, ale stále sa pred Olympiou hovorilo hlavne o menách ako Shawn Ray, Flex Wheeler, Kevin Levrone či Nasser El Sonbaty. Občas niekto spomenul, ako skvelo vyzerá Coleman. Bude však mať na titul? Odpoveď bola jasná, keď sa postavil na pódium. Veľké hviezdy vtedajšej kulturistiky prekonal a zaslúžene vyhral svoj prvý titul pri šiestej účasti na Mr. Olympii.

V ďalších rokoch na súťaž vstupoval zakaždým ako favorit. Očakávania napĺňal a každým rokom sa objavoval väčší a väčší. V roku 2003 vážil pri peknej forme a výške 180 cm takmer 132 kilogramov. Nakoniec však už objemovo možno aj prekonal hranicu únosnosti, a tak sa postupne začali objavovať slabiny v estetike a pripravenosti. Dominanciu mu ukončil v roku 2006 Jay Cutler a o rok neskôr ho dokonca predbehli až traja súťažiaci. Po súťaži v roku 2007 oznámil koniec profesionálnej kariéry.

Coleman túžil získať aj deviaty titul, čím by sa osamostatnil na čele v počte získaných Sandowových sošiek. Keďže však cítil, že sa vzďaľuje mladším a lepším pretekárom, rozhodol sa skončiť v najlepšom. Súťažná kulturistika tak prišla o muža, ktorý získal dokopy rekordných 26 titulov v rámci IFBB. Rekord Vincea Taylora, ktorý vyhral 22 súťaží, prekonal v novembri 2004.

Činky a ťažké váhy

„Veľký Ron“ sa počas kariéry prezentoval ako veľký pracant, ktorý však na seba nevyvíjal tlak. Zbožňoval cvičenie a práve proces prípravy mal vždy radšej ako súťaženie na pódiu. „Súťažil som len preto, že som mal vstupné do posilňovne zadarmo,“ priznal. Mimo pódia bol usmievavý a skromný. Určite však nebol skromný na váhy, ktoré v Metroflexe využíval.

Coleman preferoval tvrdé tréningy s ťažkými váhami. Určite by si neurobil hanbu ani medzi vzpieračmi. Len pre príklad, benčpres dokázal urobiť s 230 kg päťkrát. Jeho maximum pri drepoch bolo 388 kg a pri mŕtvom ťahu 410 kg. Pri cvičení využíval činky a strojom sa snažil vyhýbať. Počas vrcholných rokov cvičil štyrikrát týždenne, pretože musel veľa cestovať. Keď mohol, rád si zacvičil aj šesťkrát týždenne.

Život po ukončení kariéry

Ronnie bol aj počas svojich najslávnejších rokoch členom policajného zboru v Arlingtone. Policajtom v službe bol do roku 2000 a ďalšie tri roky bol pripravený v zálohe. Posledné roky kariéry sa sústredil na cvičenie a exhibície. Po skončení kariéry v nich pokračoval.

V rokoch 2009 a 2010 koketoval s myšlienkou vrátiť sa na pódia Mr. Olympia, ale nakoniec sa rozhodol, že súťaženiu už nedá ďalšiu šancu. Namiesto toho sa vrhol do iného projektu. V roku 2011 založil spoločnosť Ronnie Coleman Nutrition, ktorá začala vyrábať športové doplnky.

Čo o ňom hovoria iní?

„Bez pochýb si myslím, že najlepším víťazom Mr. Olympie je Ronnie Coleman. Ak by ste sa na neho pozreli v jeho vrchole, porovnali ho s ostatnými víťazmi vo vrcholoch ich kariér, tak by ste videli, že mal viac objemov, tvrdosti a dlhovekosti.“ – Nasser El Sonbaty.

„Podľa môjho názoru bol najlepším víťazom Mr. Olympie všetkých čias Ronnie Coleman, hlavne vtedy, keď bol vo svojej vrcholnej forme. Vtedy dokázal skombinovať estetiku s veľkosťou. To by som označil za najlepší balík, ktorý kedy vyhral Mr. Olympiu.“ – Francis Benfatto

„Najlepší dvaja víťazi Mr. Olympie sú Arnold Schwarzenegger a Ronnie Coleman. Ich prínos pre profesionálnu kulturistiku je obrovský.“ – Lou Ferrigno

zdroj: wikipedia, bodybuilding.com, ronniecoleman.com


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist