Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Suplementy 20. 08. 2014

Prečo sú anabolické steroidy zlé?

ikonka
Veľa laickej verejnosti sa pohoršuje už nad tým, keď človek užíva prášky vo forme proteínu, gaineru či kreatínu. Myslia si, že sa jedna o doping. Nesprávne ľudí označujú za „sypačov“. Posudzujú, kritizujú. Hoci v tomto sa mýlia, v niečom majú pravdu – anabolické steroidy sú zlé.

Anabolické steroidy sú lieky, ktoré sa v medicíne pod dohľadom lekárov používajú na liečbu rôznych ochorení a často sú pre ich účinky zneužívane v športe. V žiadnom prípade sa nejedná o proteín, gainer, kreatín, glutamín a pod. To sú doplnky výživy s minimom a zriedka sa vyskytujúcich problémov. Tie sú dobré. Anaboliká sú však zlé.

Často sa stane, že človek, ktorý sa vypracoval bez nich, je v tejto dobe často spochybňovaný. Vo vnútri však vie, že ich neužíval a vie, že svojmu telu tým urobil službu. Hoci jeho fyzický fond raz dosiahne maximum, po ktorom už zlepšenia prichádzať nebudú, bude profitovať viac, ak sa nebude snažiť posunúť vpred pomocou steroidov.

V súčasnej kulturistike sa pred nimi zatvárajú oči, ale keď dôjde k dosiahnutiu k hranici, kedy pokrok nie je možné rapídne zvyšovať prirodzene, často aj dávno predtým, prichádza na rad doping, ktorý je bežný aj napriek antidopingovým kontrolám. Ten pomáha napredovať ďalej.

Je to smutné, ale ešte smutnejšie je, keď príde do posilňovne stredoškolák, ktorý cvičí dva mesiace a už by chcel vedieť, čo si má pichať, aby urobili bleskový pokrok. Pokiaľ však nemáte súťažné či iné profesionálne ciele, považujeme používanie steroidov za zbytočné a nepochopiteľné ohrozovanie zdravia pre dosiahnutie krajšieho tela pre letné časy na kúpalisku.

V tomto článku si zhrnieme fyziologické následky používania týchto látok, ktoré nie sú vôbec dobré. Pre začiatok však poďme k výhode – po steroidoch sa rastie rýchlejšie s menšou námahou. Je to len čiastočná pravda, pretože diéta a tréningy musia byť tiež poctivé. Navyše, viac musíte potom cvičiť, aby ste hmotu udržali.

Nárast sily a nárast svalovej hmoty je jediná výhoda, ktorú zo steroidov získavate. Oboje sa ta dosiahnuť aj prirodzene, síce pomalšie, ale vlastnými silami, bez „skratiek“ a budete mať omnoho lepší pocit z toho, čo ste dosiahli.

Výhody sme si spomenuli, poďme rýchlo na nevýhody, resp. riziká, spojené s užívaním anabolických steroidov:

- oslabenie imunitného systému
- poškodenie pečene
- poškodenie obličiek a kardiovaskulárneho systému
- gynekomastia (tvorba prsného tkaniva ženského typu)
- vplyv na gonádne funkcie*
- vplyv na činnosť prostaty
- poruchy plodnosti
- výskyt akné a kožných porúch
- vypadávanie vlasov, vznik plešatosti
- rozvoj chorôb z dedičnej dispozície
- obmedzovanie rastu chrupakovitého tkaniva a kostí
- psychické problémy
- u žien hrubnutie hlasu, menštruačné poruchy, zvýšený rast ochlpenia

Stojí tá estetika, či prírastok sily, skutočne za to?


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist