InstagramFacebookYoutube
Výživa

Celozrnné produkty a ich „zázračné“ účinky

Autor: MAte  /   19. augusta 2014
Celozrnné produkty a ich „zázračné“ účinky
Článok o sacharidoch, ich používaní a zaradení do stravy sme vám priniesli pred pár týždňami a nájdete ho tu. Teraz sa dozviete niečo o celozrnných produktoch a ich „zázračných účinkoch“ v oblasti zdravia.

Pšeničná biela a celozrnná múka majú obidve vysoký glykemický index, čiže konzumácia samotného pečiva z takejto múky vám zvýši hladinu cukru v krvi veľmi rýchlo a takáto nevyužitá energia sa uloží do tukových zásob (ako spomaliť tento proces sa dozvieš v článku „Tuky - základy pre začiatočníkov“).

Celozrnné pečivo a celozrnné produkty sú vyrobené z múky, ktorá neprešla procesom pomletia. Takéto pečivo obsahuje klíčky, otruby, celé zrná. Obsahuje viac vlákniny a vitamínov ako biele pečivo (pomleté), ale vo všeobecnosti sú to veľmi malé hodnoty, čiže príjem vlákniny treba hľadať v iných potravinách, kde patrí napríklad zelenina, doplnok jablčná vláknina, ovsené otruby či ovocie (obsahuje aj dosť fruktózy).

Článok pokračuje pod reklamou


Pečivo neslúži ako príjem vitamínov, ale ako zdroj sacharidov (energie). Pre náš tráviaci trakt je celozrnné pečivo ťažko stráviteľné, tvoria sa plesne v dôsledku nerozloženého škrobu, ktorému práve obranné látky zŕn bránia v rozklade, potom je premenený na cukor a ďalej je potravou pre kvasinky.

Biele/vodové pečivo je vhodnejšie, pretože je ľahšie stráviteľné a nevznikajú kvasinkové procesy pri trávení. Netreba zabúdať, že je to stále rýchly sacharid a treba ho „spomaliť“ správne zvolenými tukmi a bielkovinami, až potom sa stane z takého pečiva „hodnotná“ potravina. Neobsahuje vlákninu, vitamíny atď., no to predsa v pečive nevyhľadávate.

Ryžové chlebíčky, polystyrény a iné tzv. produkty vhodné pri diéte sú to isté ako hore uvedené pečivo. Majú vysoký glykemický index, ale majú nízku gramáž, čiže pravdepodobne nenasýtia tak dobre, a preto ich skonzumujete zrejme viac, čo vytvorí ten istý efekt.

Zhrnutie:

Konzumujte pečivo jeden až dva razy do dňa (doobeda) v malom množstve, pričom si radšej zvoľte ako zdroj energie komplexné sacharidy (napr. zemiak, ryža). Vlákninu, vitamíny a minerály prijímajte z iných zdrojov ako z celozrnných produktoch, nemyslite si, že oni pokryjú vaše odporúčané denné dávky (je tam toho veľmi málo aj keby ste ich jedli veľa, pričom to zase zapríčiní „bonus“ v priberaní tuku).

Keď počujete slovo „celozrnné“, neznamená to hneď, že ide o zdravšie. Pečivo (sacharid) vám slúži ako palivo pre výkon, preto musíte globálne pri sacharidoch sledovať ich glykemický index a vedieť ich správne kombinovať a načasovať, až potom môže byť takéto pečivo nazvané „zdravé“ a prospešné pre vaše telo.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist