Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:

Prečo spálite menej kalórií, keď ste unavení?

11. 07. 2021
ikonka
Vynechajte kvalitný spánok a vaše brucho sa vám môže odvďačiť väčšími objemami. Nechcete to? Chcete mať štíhle vyrysované brušné svaly? V tom prípade by ste nemali spánok a oddych ako taký podceňovať.

Ak nebudete mať dostatok kvalitného spánku, môžete narušiť optimálny metabolizmus a tým spomaliť proces chudnutia. Odhalili to americkí vedci z Pennsylvánskej univerzity, ktorí sa zamerali na to, ako vplýva spánok na spaľovanie kalórií.

Výsledkom štúdie bolo zistenie, že ľudia, ktorí päť dní po sebe spali len štyri hodiny za noc, mali spomalený metabolizmus o zhruba 3 percentá. V praxi to znamená, že prišli o potenciál spáliť 42 kalórií denne navyše, teda v prepočte takmer 300 kalórií na týždeň.

Dôvody nie sú stopercentne známe, ale vedci predpokladajú, že to má čo dočinenie s tým, že sa telo snaží udržať všetko v rovnováhe. Keďže spíte kratšie, tým sa nedostatok spánku snaží kompenzovať spálením menšieho množstva kalórií, aby zostali kalórie dostupné pre väčší počet hodín, ktoré trávite hore.

Článok pokračuje pod reklamou


To však nie je jediný problém, pokiaľ ide o otázku chudnutia. Keď sa totiž telo snaží tento balans vytvoriť, okrem spomalenie metabolizmus spôsobí aj to, že vám bude viac chutiť jesť. To samozrejme vedie k tomu, že okrem ubudnutia z potenciálu spáliť viac kalórií, viac ich aj prijmete stravou.

To, že nedostatok spánku zvyšuje pravdepodobnosť prejedania, nie je žiadna novinka. Už skoršie štúdie preukázali, že spánková deprivácia vedie k vyplavovaniu hormónov, ktoré zvyšujú apetít a zároveň k tlmeniu tých, ktoré pomáhajú signalizovať stav sýtosti. To všetko hrá do karát priberaniu.

Vedci však upokojujú, že sa tieto negatívne vplyvy dajú pomerne rýchlo odstrániť. Stačí začal venovať pozornosť kvalitnému spánku. A ak ich chcete zrušiť v priebehu jednej noci, podľa vedcom vám pomôže jeden spánok v dĺžke 12 hodín.

zdroj: Prevention

19.06.2016.
Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Sme aj na Instagrame
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist