SlovakFitness.sk

Tréning 12. 03. 2018

Aké pozitíva má dynamický strečing pred cvičením

ikonka
Väčšina ľudí dobre pozná statické strečingové cviky, pri ktorých sa jednoducho naťahujú cieľové svaly na určitý čas bez pohybu. Nie sú však ideálne pre zahriatie pred tréningom. Vtedy sa viac hodí strečing dynamický, do ktorého napríklad patria krúženie rúk či kmitanie nôh.

Kým statický strečing je ako stvorený na obdobie po docvičení, dynamický je ideálny na zahriatie svalov a kĺbov pred cvičením. Ak nie ste presvedčení o jeho užitočnosti, pozrite si sedem dôvodov, prečo by ste mu mali pár minút venovať:

1. Znižuje riziko zranenia - vaše svaly dostanú možnosť zahriať sa, a tak nebudú studené a náchylné na zranenia. Svaly i väzivá budú viac prekrvené, a tým pádom budú pripravené aj na následnú intenzívnu záťaž. Stačí sa dynamickému strečingu venovať len 5 minút.

2. Zlepšuje rozsah pohybu - znižuje svalovú tuhosť a zlepšuje rozsah pohybu. Následne budete schopní efektívnejšie vykonávať cviky, ako sú napríklad hlboké drepy. Pri väčšom rozsahu pohybu pálite viac kalórií a vo väčšej miere stimulujete svaly.

3. Zlepšuje koordináciu - niektoré cviky, pri ktorých stojíte v momente pohybu na jednej nohe, zlepšujú aj vašu koordináciu. Tá je užitočná nie len pri tréningu, ale aj v bežnom živote.

4. Zlepšuje pružnosť svalov - väčšina ľudí má tuhé svaly, dynamický strečing ich pomáha uvoľňovať a zvyšovať ich pružnosť. Čím ste pružnejší, tým lepšie pre vás.

5. Znižuje bolesť - stuhnuté svaly a kĺby môžu spôsobovať bolesť, ktorú znížite dynamickým strečingom, pri ktorom dochádza k uvoľňovaniu svalov.

6. Mentálne vás pripravuje na tréning - zahrievanie vášho tela pripravuje na tréning aj váš mozog. Prekrvíte ho a zároveň venujete koncentráciu len pohybom. Bude tak pravdepodobnejšie, že tréning predčasne neskončíte.

7. Môže zlepšiť tréningovú výkonnosť - po dynamickom strečingu narastá pravdepodobnosť toho, že urobíte o niečo viac opakovaní a sérií. Dokonca zlepšuje výkonnosť pri kardiovaskulárnom tréningu – bežíte dlhšie a rýchlejšie.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu


Mohlo by vás zaujímať:
6-tipov-ktore-vam-zvysia-efektivitu-treningu6 tipov, ktoré vám zvýšia efektivitu tréningutrening-ktorym-znicite-ramena-a-podporite-ich-dalsi-rastTréning, ktorým zničíte ramená a podporíte ich ďalší rastco-je-aktivna-regeneracia-a-preco-je-dolezitaČo je aktívna regenerácia a prečo je dôležitá? doska-plank-styri-pozitiva-z-kazdodenneho-cviceniaDoska (plank) – štyri pozitíva z každodenného cvičenia ako-z-vas-posilnovanie-urobi-lepsieho-cyklistuAko z vás posilňovanie urobí lepšieho cyklistu?
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Najnovšie články
www.autodielyexpert.sk
Fitness diskusia
Databáza cvikov
E-knihy zadarmo!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist