InstagramFacebookYoutube
Tréning

Chudnite chôdzou. Ako podporiť spaľovanie tukov jednoduchými krokmi?

11. júna 2018
Chudnite chôdzou. Ako podporiť spaľovanie tukov jednoduchými krokmi?
Kráčanie je jednou z najľahších foriem cvičenia, ktoré môžete zaviesť do svojho života. Nemá žiadne negatíva a dokáže podporiť aj chudnutie. Napriek tomu ide o veľmi podceňovanú činnosť.

Chodenie podporuje spaľovanie tukov, ste vďaka nemu na čerstvom vzduchu, znižuje hladinu stresu, zlepšuje mobilitu vašich bedier a dokonca urýchľuje regeneráciu po tvrdých tréningoch.

Ako vám chôdza pomôže schudnúť?

Chudnete vtedy, keď prijmete cez stravu menej kalórií, ako ich vydáte fyzickou aktivitou. Chôdza pritom v priemere spaľuje asi 63 kalórií na jeden prejdený kilometer. Možno sa to nezdá veľa, ale skutočne ide o excelentný spôsob, ako si podporiť zdravie a chudnutie, ak máte v poriadku stravu.

Článok pokračuje pod reklamou


Chôdza však chudnutie nepodporuje len spálenými kalóriami. Keďže ide o aktivitu v nízkej intenzite, pomáha efektívnejšie odbúravať priamo tukové zásoby. Z dôvodu urýchľovania regenerácie vám zase pomáha efektívnejšie trénovať v posilňovni a pobyt na čerstvom vzduchu vás posilní mentálne, čo pri dlhej transformácii tela tiež potrebujete.

Ak budete chodiť na prechádzku raz denne a pridáte k tomu dva až štyri silové tréningy týždenne, stane sa z vás stroj na spaľovanie tukov a budete sa celkovo cítiť lepšie (lepšia nálada, viac energie, pevnejšie zdravie), budete kreatívnejší, budete mať nižší krvný tlak. Stačí pritom kráčať 30 až 60 minút.

Ako zvýšiť počet krokov v priebehu dňa?

Okrem jednej dlhšej prechádzky môžete zbierať počet krokov aj v určitých úsekoch počas dňa. Existuje množstvo spôsobov, ako to dokázať. Príkladmi môžu byť:

- využívanie prestávok v práci,
- chôdza počas telefonovania,
- 15-minútová prechádzka po zobudení,
- rodinná turistika cez víkend,
- prechádzka do posilňovne a z posilňovne,
- dochádzanie do práce pešo,
- využívanie schodov namiesto výťahu,
- 10-minútove prechádzky po obede a po večeri,
- parkovanie čo najďalej od obchodu.

Prechádzanie si môžete uľahčiť niekoľkými spôsobmi, vďaka ktorým môžete prejsť aj viac krokov ako sa vám zdalo alebo ako ste pôvodne chceli. V prvom rade musíte mať vhodnú pohodlnú obuv. V druhom rade si musíte uvedomiť, že chôdza má mať nízku intenzitu, a tak sa pri nej nemusíte ponáhľať.

Ak chcete urobiť 10 000 krokov denne, spočiatku kráčajte málo a postupne počet krokov zvyšujte, aby sa vám to neznechutilo a aby ste si zvykli. Počúvajte pritom obľúbenú hudbu alebo pozvite na prechádzku kamaráta, s ktorým sa môžete rozprávať. Pobyt v prírode tiež pomôže, tak isto ako chodenie rôznymi cestičkami a nie stereotypne len jednou.

Ak hľadáte zámienku a máte radi zvieratá, kúpte si psa. Budete ho musieť chodiť venčiť. Zároveň môžete vo svoj prospech využiť aj technológie. Počítanie krokov vám uľahčí pedometer. V súčasnosti si však s tým poradí aj inteligentný telefón so správnou aplikáciou. Tie vám vedia aj vypočítať spálené kalórie a zaznamenávať pokroky.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist