Tréning

Tréning s činkami vs. tréning s váhou vlastného tela

18. júla 2016
Tréning s činkami vs. tréning s váhou vlastného tela
V súčasnosti si väčšina ľudí vyberie skôr tréning s činkami ako s vlastnou váhou tela. Takéto cvičenie je mnohými ignorované a opovrhované, pretože si ho viac spájajú s vytrvalostným tréningom a iba počiatočným silovým tréningom.

Ľudia cvičia z viacerých dôvodov – chcú nabrať silu, svalovú hmotu či získať vytrvalosť a spáliť tuky. Keď príde k posledným dvom dôvodom, väčšinou sa volí cvičenie s vlastnou váhou tela, ale ak ide o silu, tak prichádzajú na rad činky. Cvičenci si tiež myslia, že činky sú lepšie pre rozvoj hmoty, pretože cvičenie s váhou tela je príliš limitujúce. Je to v skutočnosti tak? Dnes si oba spôsoby tréningu porovnáme.

Tréning s činkami

Hlavnou výhodou tréningu s činkami je jeho jednoduchosť. Ľahšie pri ňom zvyšujete náročnosť a intenzitu – prihodíte kotúče a cvičíte. Navyše, vyzeráte mužnejšie, keď tlačíte 100 kilogramov ako keď na zemi robíte kľuky. Cvičiť s činkami zvládnu aj začiatočníci a predstavujú neobmedzené možnosti aj pre pokročilých cvičencov. Nemusíte hľadať alternatívne cvičenia a robiť výskum, stačí sa jednoducho držať osvedčených cvikov.

Cviky s činkami často pre svoj neprirodzený pohyb neumožňujú plný rozsah pohybu a viac zaťažujú kĺby, rovnako ako aj predstavujú vyššie riziko zranenia. Nutnosťou je mať aj náčinie a často je nevyhnutné mať z bezpečnostných dôvodov k dispozícii aj tréningového partnera.

Tréning s váhou vlastného tela

Výhodu tréningu s vlastnou váhou tela treba hlavne hľadať v tom, že nepotrebujete žiadne náčinie, môžete cvičiť kdekoľvek a nepotrebujete naň vynakladať žiadne finančné prostriedky. Keďže väčšinou ide o viackĺbové cviky, tak rozvíjate funkčnosť svalov, pričom robíte prirodzenejšie pohyby, ktoré menej zaťažujú kĺby a využívajú lepší rozsah pohybu. Mnoho variácií cvikov je predpokladom pre eliminovanie nudy a plusom je aj rozvoj balansu, koordinácie, flexibility, stability a rozvoja slabín.

Nevýhoda je síce viac-menej len jedna, no práve ona ma za dôsledok, že tento typ tréningu už nie je taký populárny. Začiatočníkov totiž môže odrádzať fakt, že sa im niektoré cviky môžu zdať príliš náročné. Pri pokročilých cvičencoch je to zase naopak – cviky sa im zdajú ľahké a vidia obmedzenia v napredovaní, hoci s trochou kreativity sa dá cviky skomplikovať.

Činky vs. váha vlastného tela

Pre ľahkosť cvičenia s činkami sa môže zdať, že sa robí pokrok rýchlejšie. Ak však dokážete zapracovať na progresii záťaže pri tréning s vlastným telom, dokážete dosahovať veľmi podobné výsledky, pričom navyše získate aj lepšiu koordináciu a funkčnosť svalov pre bežný život.

Ani jeden tréning však nemožno označiť v tomto porovnávaní za jasného víťaza, hoci činky by mohli mať mierne navrch. Pri výbere však treba hlavne zohľadniť, čo komu viac vyhovuje a potom sa jednoducho pustiť do cvičenia. Nemusíte sa báť o to, že niektorým druhom tréningu niečo pokazíte, ak budete robiť všetko správne.

Keďže víťaz nebol jasný, možno niekomu napadne otázka – prečo tréningy neskombinovať? A práve v tom tkvie naše záverečné odporúčanie. Väčšine ľuďom bude vyhovovať cvičenie s činkami, a preto by bolo dobré, ak by váš program pozostával hlavne z takých cvikov. Zaradiť by ste však mali aj cviky s vlastnou váhou tela, predovšetkým kľuky, kľuky na bradlách a zhyby.

Letný režim, pôvodne z 3.6.2013.