Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Výživa 22. 10. 2019

5 úžasných prospešných účinkov brusníc

ikonka
Ak sú brusnice a šťava z nich niečím dobre známe, tak sú to ich pozitívne účinky pri boji so zápalom močových ciest. V sebe však skrývajú aj ďalšie pozitíva, ktoré si teraz odhalíme.

Toto bobuľovité ovocie v sebe obsahuje látky, ktoré posilňujú imunitný systém a bojujú proti celému radu zdravotných problémov. Vedci u nich preukázali týchto päť úžasných prospešných účinkov:

1. Znižujú riziko srdcových chorôb, mŕtvice a cukrovky
Tieto choroby spájajú spoločné menovatele – nezdravá hladina krvného cukru, zlého cholesterolu, triglyceridov a proteínu CRP, ako aj vysoký tlak krvi. Značia zápaly. Pol litra šťavy z brusníc rozdelenej na dve denné dávky zlepšila po 8 týždňoch významne stav všetkých týchto ukazovateľov.

2. Bojujú proti škodlivým baktériám v žalúdku
Štúdie ukázali aj to, že brusnice bránia tomu, aby sa škodlivé baktérie viazali na steny žalúdka a čriev, vďaka čomu sa znižuje riziko infekcie a tiež počet týchto baktérií v prospech tých zdravých. Ukázalo sa, že šťava z brusníc dokážu úplne eliminovať infekciu spôsobenú baktériou H-pylori.

3. Chránia zuby a ďasná
Brusnice bránia škodlivým baktériám vo vašich ústach v tom, aby sa lepili na vaše zuby a ďasná. Vedci v Indii zistili, že vyplachovanie si úst dentálnou vodou vytvorenou z brusníc bolo rovnako efektívne, ako vyplachovanie úst silnou antibakteriálnou ústnou vodou. Neodporúča sa však vyplachovať si ústa samotnou šťavou, pretože jej kyslosť by mohla poškodiť zubnú sklovinu.

4. Predchádzajú rakovine
Extrakty a prášky z brusníc znižujú zápalové procesy a dokážu prechádzať alebo znižovať rast niektorých typov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka, krčku, vaječníka, hrubého čreva, prostaty, mozgu, pečene, pažeráku, pľúc, úst, žalúdka, konečníka, ako aj leukémie, lymfómu a melanómu.

5. Znižujú zápal močových ciest a rezistenciu voči antibiotikám
Odhadom asi 40 % žien a 12 % mužov počas svojho života zažije aspoň raz zápal močových ciest. Na ich liečenie sa využívajú antibiotiká, na ktoré sa buduje u baktérií čoraz väčšia rezistencia. Využívanie extraktu alebo šťavy z brusníc však pomáha predchádzať a liečiť tieto infekčné problémy a tiež znižuje rezistenciu baktérií voči antibiotikám.

zdroj: betternutrition


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist