InstagramFacebookYoutube
Suplementy

Doplnky výživy na budovanie svalov: Toto je 5 priorít

5. 1. 2022
Doplnky výživy na budovanie svalov: Toto je 5 priorít
Svaly môžete budovať aj výhradné s kvalitnou stravou a poctivým tréningom. Často je však rozumné pomôcť si aj doplnkami výživy. Aby ste nemíňali peniaze za tie, ktoré nevyhnutne nepotrebujete, sme vytvorili rebríček 5 suplementov, ktoré by mali byť vašou prioritou.

Nasledujúce doplnky výživy sú zoradené podľa ich užitočnosti pri procese budovania svalov. Samozrejme, hodia sa vám aj iné, ako sú glutamín, beta-alanín, ZMA a podobne, no nasledujúcich päť by malo tvoriť základ vášho suplementačného balíčku:

1. Srvátkový proteín
Nikoho neprekvapí, že na prvom mieste sa umiestnil tento zdroj rýchlych bielkovín. Bielkoviny sú v procese budovania svalov kľúčové a srvátkový proteín vám ich dodá najrýchlejšie. Práve preto je ideálnou voľbou hneď po tréningu, no hodí sa aj pred tréningom a ráno po zobudení. Ak by ste si mali kúpiť len jeden doplnok výživy, uistite sa, že to bude tento.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Kazeínový proteín
Ako vyriešiť dodávanie bielkovín telu počas noci? Aj na to je riešenie a tým je kazeínový proteín, známy tiež aj ako nočný. Na rozdiel od srvátkového je zdrojom najpomalších bielkovín, aké sa dajú kúpiť. Do tela sa uvoľňujú pozvoľna aj sedem hodín, čo je skoro optimálna dĺžka spánku. Užívajte ho pred spaním, no môže sa hodiť aj ako poistka, keď máte cez deň veľkú medzeru medzi jedlami.

3. Kreatín
Nespočetné množstvo výskumov preukázalo, že kreatín má pozitívny vplyv na budovania svalovej sily i svalovej hmoty. Výkonnosť zvyšuje tým, že svalom dodáva rýchlo energiu. Preto napríklad dokážete urobiť o jedno opakovanie navyše. Viaže na seba aj vodu, čím pomáha rozťahovať svalové bunky. Nedávno sa pritom prišlo aj na to, že zvyšuje hladinu inzulínu, čím stimuluje svalový rast. Efektívny je pritom už pri základnej a najlacnejšej forme, ktorou je monohydrát.

4. Rozvetvené aminokyseliny BCAA
Aminokyseliny leucín, izoleucín a valín sú užitočné pri regenerácii a budovaní svalového tkaniva. Proteínovú syntézu stimuluje už len samotný leucín, no je lepšie, ak sa prijímajú spolu. Okrem svalového rastu podporujú rast energie počas tréningu, znižujú prejavy svalovej bolesti a znižujú stresový hormón kortizol, ktorý je brzdou nie len pri budovaní svalov, ale aj pri chudnutí.

5. Nitrix Oxide (oxid dusnatý)
Tento doplnok výživy rozťahuje cievy, vďaka čomu do svalov prúdi viac krvi. To je užitočné z viacerých hľadísk. Jednak zásobuje svaly kyslíkom, vďaka čomu podajú lepšie výkony pri tréningu. Zároveň však do nich prúdi viac užitočných živín, ktoré sa využijú pri regenerácii a v procese budovania svalovej hmoty. Najlepšie je kombinovať ho s vitamínom C, ktorý pomáha predĺžiť jeho účinok.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist