InstagramFacebookYoutube
Výživa

Týchto 5 jedál vám pomôže ochrániť vaše srdce

04. januára 2022
Týchto 5 jedál vám pomôže ochrániť vaše srdce
Vaše srdce pracuje 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Hoci o ňom často nepremýšľame, netreba ho brať za samozrejmosť. Srdcovocievne problémy sú totiž popredným dôvodom predčasných úmrtí.

Okrem toho, že by ste svoje srdce mali posilňovať pravidelným cvičením, by ste sa mali zamerať aj na vhodnú výživu. Jej súčasťou by určite malo byť aj nasledujúcich päť jedál, ktoré prospievajú srdcovocievnemu zdraviu:

Avokádo – je plné vlákniny, horčíka a dokonca obsahuje viac draslíka ako banán. Je známe aj pre svoj obsah zdravých tukov, ktoré dokážu znižovať hladinu zlého cholesterolu a podporovať hladinu dobrého cholesterolu.

Článok pokračuje pod reklamou


Fazuľa – obsahuje bielkoviny, vlákninu, draslík, železo, meď, mangán a ďalšie živiny, ktoré z nej robia nutričnú bombu. Neobsahujú pritom nasýtené tuky, trans tuky, cholesterol ani sodík, takže budú mať vrúcny vzťah s vašim srdcom. Znižujú riziko kardiovaskulárnych problémov.

Tmavá čokoláda – tmavá čokoláda s minimálne 70% podielom kakaa konzumovaná v miere podporuje zdravie vášho srdca. Obsahuje antioxidanty, ktorého pomáhajú bojovať proti vysokému krvnému tlaku a cholesterolu.

Celozrnné produkty – obsahujú veľa vlákniny a pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a krvného tlaku, čo je základ pre pevné srdcovocievne zdravie. Jedna štúdia z Harvardu dokonca zistila, že 2-3 porcie denne znižujú riziko infarktu až o 30 percent.

Špenát – špenát pomáha s produkciou krviniek a obsahuje aj luceín, ktorý má protizápalové účinky. Pomáha zabraňovať tvorbe povlaku na vnútornej strane ciev a tým znižuje riziko infarktu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist