InstagramFacebookYoutube
Výživa

Káva a jej deväť unikátnych prínosov

30. 9. 2022
Káva a jej deväť unikátnych prínosov
Káva je populárny nápoj, ktorý už vedci preskúmali celkom podrobne. Jej pitie s mierou je spojené s mnohými prínosmi pre zdravie i výkonnosť človeka.

Rachel Linková zosumarizovala výhody tohto nápoja do deviatich bodov.

Káva vám dodáva energiu

Káva obsahuje kofeín, čo je stimulant, ktorý zvyšuje hladinu energie a znižuje prejavy únavy tým, že vplýva na určité neutrotransmitery v mozgu.

Článok pokračuje pod reklamou


Káva by mohla znižovať riziko cukrovky

Pravidelná konzumácia kávy je spojená s nižším rizikom rozvoja cukrovky druhého typu. Jedna šálka kávy denne je spojená so znížením tohto rizika o 6 percent.

Káva by mohla podporovať zdravie mozgu

Niektoré výskumy naznačujú, že pitie kávy by mohlo chrániť človeka pred Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou chorobou, demenciou a poklesom kognitívneho zdravia.

Káva môže pomôcť s chudnutím

Vedci zistili, že ľudia, ktorí konzumujú kávu, sú fyzicky aktívnejší. To samé o sebe uľahčuje manažment hmotnosti. Vedci si však všimli aj to, že káva by mohla odbúravať tukové zásoby a podporovať zdravie tráviaceho systému, čo je prospešné pre chudnutie.

Káva znižuje riziko depresie

Niekoľko štúdií preukázalo spojenie medzi príjmom kávy a zníženou pravdepodobnosťou depresie. Jedna štúdia tvrdí, že každý šálka kávy denne dokáže riziko rozvoja depresie znížiť o 8 percent.

Káva by mohla ochraňovať vašu pečeň

Konzumácia kávy je spojená aj so znížením rizika úmrtia, ktoré bolo spôsobené chronickou poruchou pečene. Tiež znižuje riziko zjazvenia pečene a dokonca rakoviny pečene.

Káva posilňuje srdcovocievne zdravie

Káva môže mať svoj prínos aj pre srdce. Tri až päť šálok kávy denne znižuje problémy so srdcom o 15 percent. Pokiaľ ide o mŕtvicu, tri až štyri šálky denne znižujú jej riziko o 21 percent. Káva môže znížiť aj riziko srdcového zlyhania. Ovplyvňuje aj krvný tlak, takže ak s ním máte problémy, nemali by ste to s kávou preháňať.

Káva by mohla predlžovať život

Niektoré výskumy ukázali, že káva vďaka svojím viacerým prínosom na zdravie môže predlžovať dĺžku života. Dva až štyri šálky kávy denne boli spojené s nižším rizikom predčasného úmrtia bez ohľadu na faktory, ako je vek, hmotnosť a konzumácia alkoholu. Jedna šálka denne bola spojená s nižším rizikom smrti z dôvodu rakoviny.

Káva zlepšuje športovú výkonnosť

Ľudia, ktorí hľadajú spôsob, ako zlepšiť svoju fyzickú výkonnosť, by mohli siahnuť po káve. Zlepšuje totiž vytrvalosť a znižuje vnímanie vyčerpania.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist