InstagramFacebookYoutube
Tréning

Ako zahnať nudu na rotopede či cyklotrenažéri?

29. 9. 2022
Ako zahnať nudu na rotopede či cyklotrenažéri?
Mnoho ľudí si užíva jazdy na bicykli. Vyvetráte si hlavu, preskúmate nové miesta. Mnohí ich však berú aj ako formu tréningu. A celkom zábavnú. Opakom zábavy však môže byť dlhé pedálovanie na rotopede alebo cyklotrenažéri.

Či už na bicyklovanie v interiéri presedlávate pravidelne len dočasne počas zimného obdobia alebo sa snažíte takýmto spôsobom spáliť nadbytočné tuky, určite sa skôr či neskôr budete musieť popasovať s monotónnosťou.

Ste na jednom mieste, vaše okolie je stále rovnaké. Nečudo, že po pár minútach môže byť cvičenie na rotopede alebo cyklotrenažéri nudné. Existuje však viacero možností, ako si ho spestriť. Zahnať nudu vám pomôžu aj nasledujúce tipy:

Článok pokračuje pod reklamou


Počúvajte hudbu – obľúbená a energická hudba vás naladí na cvičenie a pomôže vás dostať do tzv. zóny, počas ktorej vám bude čas ubiehať pocitovo rýchlejšie. Tempo bicyklovania môžete prispôsobiť aj tempu pesničky. Pravidelne si pritom zoznam piesní obmieňajte, aby ste sa opäť nedostali do monotónnej rutiny.

Sledujte televíziu – ďalším logickým krokom je okrem uší zapojiť do bicyklovania aj zrak. Pustite si televíziu a pozerajte svoj obľúbený program. Výhodou dnešnej doby je, že ľahko nájdete program, ktorý môžete zosúladiť s vašim tréningom, či už bude trvať 20, 30, 45 či viac minút. Čas vám ubehne rýchlejšie, pretože budete myslieť na to, čo sa deje v televízii, ktorá vám dá viac stimuloval na absorbovanie ako stena pred vami.

Prekonávajte sa – zapisujte si vzdialenosť, ktorú ste prešli za daný čas cvičenia a pokúšajte sa ju nabudúce prekonať. Komunikujte v duchu sami so sebou a predstavujte si, že ste na preteku. Sledujte medzičasy a prispôsobujte ním svoje tempo.

Cvičte intervalovo – nepotrebujete nič okrem stopiek alebo počítača na vašom stroji, ktorý vám ukazuje čas, aby ste si spestrili šliapanie. Intervalové cvičenie vás udrží neustále v pozore, pretože musíte sledovať čas, potom určitú dobu šliapať intenzívne, čím sa budete koncentrovať na svoj výkon. A kým prídete o koncentráciu, interval skončí a následne sa ďalší časový úsek vydýchavate. Skôr, ako si uvedomíte, príde ďalší interval a nakoniec aj koniec tréningu.

Vytvorte si vlastnú trať – ak máte aj ten najobyčajnejší rotoped, môžete si nasimulovať svoju obľúbenú trasu v prírode. Pozrite sa na mapu, rozdeľte si trasu na úseky podľa stúpania a klesania. Niekde na papier si napíšte dĺžku úseku a vedľa neho stupeň záťaže. Ak idete do kopca, majte záťaž vyššiu. Ak dole, nižšiu. Podľa tohto „ťaháku“ si následne prepínajte na stroji záťaž vždy, keď do daného úseku budete vstupovať. Toto, samozrejme, majú majitelia pokročilejších strojov uľahčené preddefinovanými programami alebo aj možnosťou naprogramovať si vlastný.

Učte sa – pri cvičení na rotopede alebo cyklotrenažéri sedíte a nepotrebujete sa príliš koncentrovať na rovnováhu. Môžete tak skúsiť čítať materiál, ktorý vám bude užitočný aj inak, ako len skrátením času. Učte sa trebárs nový jazyk. Ten môžete počas jazdy aj precvičovať. Ak sa potrebujete naučiť príhovor, neuveríte, ako užitočné môže byť precvičovanie si ho počas bicyklovania.

Využite virtuálnu platformu – mnohé firmy využili moderné technológie na to, aby zarobili na odhodlaní ľudí bicyklovať v interiéri. Síce na to možno vynaložíte peniaze, ale pomôže vám to. Virtuálne platformy (Zwift, Rouvy, BKOOL a pod.) vám umožnia súťažiť s druhými, premietajú vám rôzne trasy a prostredia, čo vám čas v relatívnom vnímaní skráti. Navyše, investované peniaze slúžia aj ako motivačný faktor.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist