InstagramFacebookYoutube
Výživa

Chýbajú vám bielkoviny? Tieto príznaky vám to prezradia

14. októbra 2022
Chýbajú vám bielkoviny? Tieto príznaky vám to prezradia
Ak neprijímate zo stravy dostatok bielkovín, nebude tým trpieť len vaša snaha budovať svaly. Oslabíte si aj imunitu a budete sa cítiť letargickejšie. Preto je dôležité, aby ste aspoň v minimálnej miere bielkoviny prijímali. A aj vaše telo vám vie prezradiť, či ich máte dostatok.

Podľa všeobecných odporúčaní by ste mali prijímať 0,8 gramu bielkovín na jeden kilogram svojej hmotnosti. Fyzicky aktívnejší ľudia by ich však mohli potrebovať viac. To, že ich neprijímate dostatok, vám môže prezradiť aj nasledujúcich 10 symptómov:

Nutkanie jesť bielkoviny – ak vám bielkoviny budú chýbať, v krátkodobom horizonte vám o tom telo povie tým, že vám budú chutiť. Budete mať napríklad chuť na mäso.

Článok pokračuje pod reklamou


Nutkanie jesť cukry – ak jete jedlo bohaté na sacharidy, ktoré nemá dostatok bielkovín, pozdvihne sa krvný cukor a následne prudko poklesne. To spôsobuje, že vám rastie chuť na sladké. Kľúčom je pritom jesť viac bielkovín.

Hlad – ľudia sú hladnejší v dni, v ktoré neprijímajú tak veľa bielkovín. Je to preto, že bielkoviny znižujú hladinu grelínu, čo je „hormón hladu“, a stimulujú hormóny signalizujúce nasýtenie.

Únava a slabosť – ak vám bielkoviny chýbajú dlhodobo, môže sa to prejaviť poklesom energie a sily, pretože telo využíva vlastné bielkoviny uskladnené v svaloch.

Strata svalovej hmoty – ako už bolo naznačené, ak nebudete prijímať dostatok bielkovín, telo bude využívať tie uskladnené v svalovej hmote. Preto sa nedostatok ich príjmu môže preukázať aj stratou svalovej hmoty.

Problémy s pokožkou, vlasmi, nechtami – ľudia, ktorí prijímali menej ako polovicu odporúčanej dávky bielkovín denne, mali problémy s akné, vypadávali im vlasy, prejavovalo sa u nich vizuálne starnutie, mali krehké nechty.

Horšie hojenie rán – ak si všimnete, že sa vám rany hoja pomalšie ako obvykle, dôvodom by mohol byť aj nedostatok bielkovín, ktoré sú na napravovanie poškodených buniek a rán nevyhnutné.

Oslabená imunita – ak bývate náchylní na choroby, problémom by mohol byť aj nedostatok bielkovín. Tie sú dôležitým stavebným prvom aj komponentov, ktoré sa starajú o imunitný systém.

Tučná pečeň – typicky ju mávajú deti v chudobných regiónoch sveta, ale môže sa vyvinúť aj pri zlej diéte, ktorá je bohatá na sacharidy a tuky, ale chudobná na bielkoviny.

Opuch – znakom vážneho nedostatku bielkovín je opuch, typicky v nohách a oblasti brucha, ktorý spôsobuje nízka hladina albumínu. Je to však opäť typicky príznak najmä pre ľudí žijúcich v chudobných regiónoch sveta a veľmi vzácny v rozvinutom svete, kde podvýživa nie je takým rizikom.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist