InstagramFacebookYoutube
Tréning

Lepšie držanie tela: Zlepšite si ho týmito 6 cvikmi

13. októbra 2022
Lepšie držanie tela: Zlepšite si ho týmito 6 cvikmi
Cvičenie nie je len o budovaní svalov, aby sme mohli ohurovať iných. Nie je ani len o budovaní surovej sily, ktorou si potešíme ego. Môže byť prínosom aj pre naše blaho napríklad tým, že zlepší držanie nášho tela.

Ak sa venujete posilňovaniu, je možné, že si vyviniete svalovú nerovnováhu, ktorá sa skôr, či neskôr prejaví bolesťami. Tiež dlhodobá práca v nesprávnej polohe vedie k zhoršovaniu držania tela. Našťastie, dá sa to vykompenzovať, ak začnete cvičiť tie správne cviky. Napríklad nasledujúcich šesť.

Doska (plank)

Akýkoľvek druhy dosky je prospešný pre posilnenie posturálnych svalov, ktoré napomáhajú k správnemu držaniu tela. Doska s vytretými rukami však o chlp viac. Snažte sa v nej vydržať 30 sekúnd v troch sériách.

Článok pokračuje pod reklamou


Panvový most

Tento známy cvik posilní najmä spodnú časť chrbtice, ale aj sedacie svaly, ktoré sú často v otázke držania tela podceňované. Pokročilí cvičenci ho môžu robiť aj na fitlopte. Skúste v troch sériách urobiť 15 až 20 opakovaní.

Kľuky na lavičke

Tento cvik sa cvičí najmä pri tréningu tricepsov, no pomáha tiež naťahoval svaly hrudníka a posilniť svaly ramien tak, že sa nielen zlepší držanie tela, ale aj sila jeho hornej časti. Čím budete od lavičky nohami ďalej, tým bude cvik náročnejší. Snažte sa urobiť 10-14 opakovaní, opäť v troch sériách.

Džudo kľuky

Táto pokročilá variácia kľukov je výborná pre zlepšenie držania tela, pretože viac zaťažuje paže a stred tela, pričom dochádza aj k naťahovaniu hrudníka a chrbta. Začnite v polohe kľukov v strieške s vyvýšeným zadkom. Následne rukami spúšťajte dole hornú časť až kým hlava nie je pri podlahe. Potom spustite zadok, pohybom vpred a hore vystrite ruky a vypnite hrudník. Rovnaký pohyb urobte inverzne, aby ste sa dostali do počiatočnej polohy. Video pomôže:Príťahy so závesným systémom TRX

Týmto skvelo precvičíte posturálne svaly v hornej časti tela a ramená, pričom si súčasne posilníte aj svoj úchop a predlaktia. Vykonajte 8-12 opakovaní v troch sériách.

Príťahy jednoručky v predklone s vystretou rukou

No a nakoniec tu máme aj jeden cvik, ktorý môžete robiť s ľahšou jednoručnou činkou. Nastavíte sa do pozície, ako keby ste chceli robiť príťahy jednoručky v predklone. Vystrite chrbát a celý čas držte vystretú aj ruku. Jednoručku budete hore priťahovať len kúsok, pretože celý pohyb vychádza z lopatky a hýbu sa hore-dole len ramená. Dôležite je precítiť kontrakciu v medzilopatkových svaloch. Urobte tri série po 10 opakovaní každou stranou.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist