InstagramFacebookYoutube
Výživa

Prečo hviezdy NFL jedávajú lososa, sladké zemiaky a hummus?

25. novembra 2022
Prečo hviezdy NFL jedávajú lososa, sladké zemiaky a hummus?
Losos, sladké zemiaky a hummus sa javia ako svätá trojica vo výžive profesionálnych hráčov amerického futbalu. Prečo ich pravidelne konzumujú hviezdy NFL?

Tak na túto otázku sa zameral fyziológ Jason Kelly. Jednoduchou odpoveďou je, že tieto tri jedlá poskytujú vrcholovým športovcom všetky potrebné živiny na dodanie energie, zvýšenie výkonnosti a podporenie regenerácie po tréningoch a zápasoch. Poďme si ich teraz charakterizovať podrobnejšie jedno po druhom.

Losos

Losos je skvelým zdrojom bielkovín, zdravých tukov a mnohých esenciálnych minerálov. Na 100 gramov obsahuje až 22 gramov bielkovín, pričom v ňom nájdeme omega-3 mastné kyseliny, ktoré redukujú zápaly v tele. Protizápalové účinky pritom majú aj selén, horčík či draslík. Pre športovcov je to dôležité, pretože sa svaly narúšajú, čo spôsobuje zápalovú reakciu. Čím skôr sa jej zbavíte, tým skôr bude vaše telo podávať optimálne výkony.

Článok pokračuje pod reklamou


Sladké zamiaky

Ide o excelentný zdroj sacharidov. Sladké zemiaky vám poskytnú tonu energie, ktorú športovci potrebujú. Jeden stredne veľký sladký zemiak obsahuje asi 26 gramov sacharidov. Táto zelenina je však aj dobrým zdrojom vitamínov a minerálov, najmä vitamínu A a draslíka. Tie sú základom pre optimálne zdravie a dobrý zrak.

Hummus

Hummus je veľmi dobrým zdrojom sacharidov i bielkovín. Vytvára sa z cíceru, tahini pasty, citróna, cesnaku, olivového oleja a soli. Preto na 100 gramov obsahuje 8 gramov bielkovín, 6 gramov cennej vlákniny, 10 gramov tukov a 14 gramov sacharidov. Obsahuje aj veľa minerálov, pričom je ľahko stráviteľný a má nízky glykemický index, takže dobre kontroluje aj hladinu cukru v krvi. Vďaka tomu vaše telo lepšie optimalizuje svoje energetické systémy.

Konzumácia kombinácie bielkovín, sacharidov a zdravých tukov nie je excelentná len pre športovcov, ale aj všeobecnú populáciu. A nie je pritom ani zlé, ak sa jedlá, ktoré majú spolu takéto vlastnosti, konzumujú opakovane.

zdroj: Stack


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist