InstagramFacebookYoutube
Výživa

Ako pristupoval k výžive legendárny Mike Mentzer?

20. decembra 2022
Ako pristupoval k výžive legendárny Mike Mentzer?
Mike Mentzer je kulturistickou legendou, pri ktorej sa pozornosť venuje najmä jeho tréningu, za čo vďačí svojmu vtedy revolučnému prístupu k cvičeniu. Aj vtedy však bolo kľúčové to, čo kulturisti jedli. Ako teda pristupoval k výžive, aby podporil maximálny rast svalov?

Mentzer bol jedným z mála kulturistov, ktorí ovládli súťaž Mr. Universe s bezchybným skóre. Preslávil sa ako jeden z priekopníkov vysoko intenzívneho tréningu a hoci zomrel v 49 rokoch už v roku 2001, jeho myšlienky nikam neodišli a stále sa zdieľajú z generácie na generáciu.

Pokiaľ ide o výživu, Mentzer veril, že vyhrávať súťaže mu pomáhalo to, že sa neobmedzoval v príjme sacharidov. S každým jedlom ich prijímal spoločne s bielkovinami a tukmi, pričom na rozdiel od mnohých nebol zástancom diéty s vysokou frekvenciou jedál. Radšej ich jedol menej s vyšším obsahom kalórií.

Článok pokračuje pod reklamou


Sacharidy bral za dôležitý zdroj energie, ktorý potrebujete, ak chcete byť veľkí a silní. Netrápil sa ani tým, ako sem-tam „inteligentne podvádzal“ raz týždenne s pizzou, zmrzlinou či koláčom. Kalórie sa však snažil kontrolovať a to v závislosti od svojho aktuálneho cieľa – či chcel budovať svaly alebo spaľovať tuky.

Ktoré jedlá Mentzer odporúčal?

Ovsená kaša – ide o skvelý zdroj komplexných sacharidov, ktoré vám dodajú postupnú energiu a na dlhšie vás nasýtia. Znižuje tiež cholesterol a kontroluje hladinu cukru v krvi.

Vajcia – skvelý zdroj bielkovín a jedlo, ktoré môžete mať v chladničke a zobrať si ho z nej hocikedy, keď vám zachutí.

Kuracie prsia – dobrý zdroj bielkovín, ktorý obsahuje málo tukov. Navyše, ide o veľmi všestranný druh mäsa.

Ryby – uprednostňoval lososa a tuniaka, pretože obsahujú veľa omega-3 mastných kyselín, ktoré redukujú zápaly, podporujú činnosť mozgu, znižujú riziko srdcovocievnych ochorení.

Ovocie – odporúčal jedávať rôzne druhy ovocia každý deň. Jeho obľúbené boli jablká, pomaranče, hrozno, jahody, marhule, čučoriedky a banány.

Šošovica – vďaka vysokému obsahu vlákniny vás zasýti na dlhšie a udrží vaše trávenie v dobrom stave.

Zelenina – medzi jeho obľúbené druhy patrili brokolica, zelené fazuľky, cuketa, špenát či cibuľa.

Džúsy – pil rôzne druhy ovocných štiav, vrátane pomarančovej a hroznovej, ktoré často kombinoval s proteínovými nápojmi.

zdroj: Iron Man


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist