InstagramFacebookYoutube
Tréning

Prečo je cvičenie také dôležité? Toto je päť dôvodov

20. 5. 2024
Prečo je cvičenie také dôležité? Toto je päť dôvodov
Ak chce niekto schudnúť alebo nabrať svaly, má viac cvičiť. Cvičenie však okrem podporovania telesnej transformácie a zlepšovaní kardiovaskulárneho zdravia má aj ďalšie významné prínosy. Ak ešte váhate nad začatím cvičenia, možno vás presvedčia, že neurobíte chybu.

Je ľahké nájsť výhovorky, prečo nemôžete pravidelne cvičiť. My vám však ponúkame päť dôvodov, prečo by sa malo stať cvičenie neoddeliteľnou súčasťou vášho života:

Udržuje zdravú hmotnosť a znižuje riziká ochorení – dva najhlavnejšie dôvody, prečo sa niekto rozhodne cvičiť. Pravidelné cvičenie napomáha k chudnutiu i utužovaniu zdravia – znižuje riziká srdcovocievnych ochorení, cukrovky či obezity.

Článok pokračuje pod reklamou


Je dobré pre kosti a svaly – cvičenie dokáže obmedziť prejavy starnutia, pretože buduje svaly, o ktoré vo vyššom veku prichádzam prirodzene. Najmä posilňovanie tento proces obmedzuje. Vedie aj k silnejším kostiam, čo je tiež dôležité, pretože aj u nich dochádza v starobe k rednutiu.

Zvyšuje hladinu energie – aj keď sa vám po dlhom dni v práci cvičiť určite nechce, mali by ste tak urobiť, pretože vás môže nabudiť novou dávkou energie. Viaceré štúdie ukazujú, že ľudia, ktorých trápi chronická únava, sa cítia lepšie, ak pravidelne cvičia.

Zlepšuje telo aj myseľ – hoci väčšina prínosov cvičenia sa spája s fyzickým vzhľadom a fyzickým zdravím, netreba zabúdať ani na jeho význam pre mentálne zdravie. Pri cvičení sa vyplavujú endorfíny, ktoré zlepšujú náladu a potláčajú prejavy úzkosti, depresie či stresu. Taktiež zlepšenie výzoru a fyzických schopností vedie k vyššej sebadôvere.

Pomáha so spánkom a relaxom – pravidelne cvičenie vám pomôže v noci lepšie spať a pripraviť vašu myseľ na relax. Neplatí to pritom iba o cvičeniach, ako je joga, pilates či strečing. Rovnaký efekt má aj kardiovaskulárny tréning či posilňovanie. Dôležité pri tých intenzívnejších druhoch cvičenia však je, aby ste sa im nevenovali krátko pred spaním, lebo sa vám bude ťažšie zaspávať.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist