Tréning

Aké otázky sa treba opýtať osobného trénera?

20. augusta 2018
Aké otázky sa treba opýtať osobného trénera?
Ak nie ste skúsení a chcete začať cvičiť s cieľom nabrať svaly alebo schudnúť, najlepšie urobíte, ak sa poradíte s odborníkom a začnete cvičiť s osobným trénerom. Tých je však ako maku, tak ako budete vedieť, že si vyberiete toho správneho?

Osobných trénerov nájdete veľa. Pochádzajú z rôznych prostredí, majú za sebou rôzne skúsenosti a názory. Ako zistíte, že ten, na ktorého ste sa obrátili, bude ten pravý pre naplnenie vašich potrieb? Predtým, ako si ho najmete, by ste o ňom mali zistiť zopár podstatných informácií.

Ak chcete naozaj toho pravého, opýtajte sa ho nasledujúce otázky:

1. Ako dlho trénujete ostatných ľudí?
Je to tak samozrejmá otázka, že sa ju pýta len málokto. Pekná vizitka, internetová stránka, množstvo certifikátov a pekné svaly osobného trénera môžu vytvoriť ilúziu, že trénuje roky, ale možno to nie je pravda. Ak chcete pre seba to najlepšie, mali by ste sa vyhýbať trénerom, ktorý ešte len začínajú. Niektorý z nich sú talentovaní, no väčšina z nich potrebuje čas na dozretie.

2. V aký tréning sa špecializujete?
Ak máte špecifický cieľ, ktorý chcete dosiahnuť, alebo zranenie, po ktorom sa zotavujete, je dôležité nájsť niekoho, ktorá vám pomôže. Ak trénujete pre nejaké všestrannú súťaž, určite vám veľmi nepomôže tréner, ktorý sa zameriava na predsúťažné prípravy kulturistov. Od svojho trénera potrebujete aj skúsenosť a úprimný záujem o danú vec.

3. Aké výsledky ste s klientmi už dosiahli?
Kvalitný osobný tréner by mal vedieť okamžite referovať o úspešných príbehoch svojich klientov. Dávajte si pozor na zveličovanie a vnímajte realistické výsledky. Tie potrebujú veľa práce nie len on trénera, ale aj od klienta. Takisto môžete podľa nej vycítiť pracovnú morálku a odhodlanie trénera pomáhať druhým.

4. Máte nejaké odporúčania od ľudí?
Ak tréner nemá vyjadrenia od svojich klientov na internetovej stránke, mohol by vám umožniť dostať sa do kontaktu s osobou, ktorú trénuje. S ňou sa môžete porozprávať, či je s prácou trénera spokojná a či ho odporúča.

5. Koľko dlhodobých klientov máte?
Nájsť klientov nie je tak ťažké ako sa to zdá. Čo je však skutočne náročné je udržať si ich na dlhšie obdobie, povedzme polroka. Takýto dlhodobí klienti sú dobrou vizitkou trénera a naznačujú, že dostávajú od neho kvalitné služby.

6. Aká je vaša tréningová filozofia?
Touto otázkou len zistíte, či vaša predstava o tréningu bude totožná s filozofiou trénera. Ten by mal bez váhania vedieť na ňu odpovedať a keď sa bude pri nej vykrúcať, znamená to výstrahu pre vás. Navyše, ak budete jeho filozofiu poznať, neprekvapí vás toľko prvý tréning.

7. Ste certifikovaným trénerom?
Mnoho ľudí sa na túto otázku zabúda pýtať a to je chyba. Len vzhľadom k tomu, že človek má vyrysované telo a veľké svaly to neznamená, že je školený a certifikovaný k tomu, aby trénoval iných ľudí. Uistite sa, že je na to kvalifikovaný, aby ste vedeli, že pracujete so skutočným odborníkom.

8. Ako sa vzdelávate o nových trendoch?
Nikto nemôže vedieť všetko a výnimkou nie sú ani osobný tréneri, ktorý vo svete fitness neustále čelia novým trendom a teóriám. Snaha vedieť o výsledkoch nových štúdií a poznatkov je vizitkou toho, že to tréner so svojou prácou myslí seriózne a snaží zlepšiť seba i svojich klientov.

9. Viete garantovať moje výsledky?
Ak je odpoveď okamžite „áno“, potom si treba dávať pozor. Žiaden tréner totiž nemôže garantovať výsledky. Správnou odpoveďou by malo byť, že to záleží od rôznych premenných. Tréner by mal vedieť vysvetliť a stanoviť reálnu stratégiu, ako dosiahnuť bezpečne a zdravo vaše ciele a podotknúť, že to bude závisieť aj od toho, ako k tomu budete pristupovať mimo posilňovne.

Letný režim, pôvodne z : 23.01.2014.