Tréning

Sedem dôvodov, prečo by ste mali zostať naturálom

04. mája 2015
Sedem dôvodov, prečo by ste mali zostať naturálom
Každý, kto sa venuje cvičeniu pravidelne a prestane vidieť zmeny na svojom tele, začína hľadať spôsoby, ako by sa zlepšil. Každý, koho vášňou sa stalo posilňovanie, aspoň na chvíľu zauvažoval, či by nebolo dobre vyskúšať steroidy.

Tieto obdobia slúžia ako rázcestie. Niekto sa rozhodne vykročiť smerom k steroidom, niekto si zvolí čistú cestu. Steroidy zo sebou prinášajú preceňované pozitíva a podceňované negatíva. Ak nemáte súťažné ambície, nemali by ste ich užívať. Prinášame vám sedem dôvodov, ktoré vás môžu presvedčiť o tom, prečo je lepšie, ak zostanete naturálnym cvičencom:

1. Vyjde vás to veľa peňazí
Ak si myslíte, že výživové doplnky sú drahé, pripravte sa na steroidy. Jeden kvalitný cyklus vás vyjde na stovky eur. Čím je lepší, tým je drahší. A čím viac ich absolvujete, tým viac peňazí miniete. Ročne to môže byť aj v tisíckach.

2. Zvyšuje sa riziko neplodnosti
Užívanie steroidov automaticky neznamená, že nebudete môcť mať deti, ale pravdepodobnosť neplodnosti sa nimi zvyšuje. Vplývajú totiž na kvalitu a kvantitu spermií. Po ich doužívaní sa produkcia spermií nemusí vrátiť do normálu. Treba teda zvážiť aj to, či je lepšie byť otcom alebo svalnatým chlapom.

3. Veľké riziko vypadávania vlasov
Steroidy si vyžiadajú daň na vašich vlasoch, hlavne ak ste náchylnejší na plešatosť. Existujú rôzne šampóny, ktoré bojujú proti vypadávaniu vlasov, ale nič nie je 100% efektívne. Existuje malá skupinka mužov, ktorí tento vedľajší účinok nepocítia, ale to je len malá hŕstka šťastlivcov.

4. Veľké fyzické výkyvy
Užívanie steroidov je ako na horskej dráhe. Raz ste hore, raz dole. Pri užívaní steroidov budete väčší, silnejší a vyrysovanejší. Po skončení cyklu však prídete o silu i časť svalovej hmoty. Ak si poviete, že urobíte jeden cyklus a potom sa budete udržiavať naturálne, vaše očakávania sú nereálne. Väčšina fitness modelov a kulturistov je na steroidoch celoročne, preto sú stále takí veľkí a vyrysovaní.

5. Veľké psychické výkyvy
Okrem fyzických zmien budete pozorovať aj psychické. Zmeny nálad nie sú ničím výnimočným. Hormonálne zmeny spôsobia, že budete náladový. Budete pociťovať dobré i zlé nálady. Budete nervózny, smutný. Budete veselý, agresívny i dojatý nad maličkosťami. Budete sa správať iracionálne.

6. Neviete, čo v skutočnosti kupujete
Pokiaľ nezoženiete steroidy priamo z lekárne, tak v skutočnosti neviete, čo do seba dávate. Čierny trh je nekontrolovateľný a nikdy si nemôžete byť istý, či dostanete dostatočnú kvalitu a produkt, ktorý by ešte viac neohrozil vaše zdravie.

7. Postavu vybudujete aj bez steroidov
Aj bez steroidov dokážete transformovať svoje telo. Bude síce potrebná drina v posilňovni, kvalitná strava a poriadna dávka trpezlivosti, no nakoniec dokážete vybudovať obdivuhodné množstvo svalov a vyrysovať tehličky na bruchu. Nikdy nebudete veľkí ako kulturisti, ale ich postavy sa väčšine populácie ani nepáčia.