InstagramFacebookYoutube
Tréning

Arnold Schwarzenegger – Arnoldove tlaky

19. júna 2013
Arnold Schwarzenegger – Arnoldove tlaky
Každú stredu vám prinášame články týkajúceho sa najväčšieho kulturistického šampióna všetkých čias, ktorý dosiahol úspechy v športe, v showbiznise i v politike. Dnes sa pozrieme na jeden z vynálezov Arnolda Schwarzeneggera.

Arnold nebol len veľkým idolom a motiváciou kulturistov prichádzajúcich po ňom, ale do fitness veta priniesol aj jeden svoj cvik. Keď sa snažil zlepšiť kvalitu svojich ramien, začal robiť dovtedy nevídanú alternatívu tlakov s jednoručkami.

Keďže cvik nebol pomenovaný a preslávil ho v počiatkoch práve samotný Schwarzenegger, dostal názov Arnoldov tlak. Cvik je vhodný už pre pokročilých cvičencov, ktorý poznajú správnu techniku základných cvikov. Aj tí by však mali začať s ľahšími váhami, aby si osvojili jeho techniku.

Článok pokračuje pod reklamou


Unikátom na tomto cviku je rotačný pohyb, vďaka čomu sa behom jedného opakovania precvičia svaly ramien lepšie, ako keby ste ich cvičili len bežnými tlakmi alebo rozpažovaním. Precvičia sa postupne predná hlava ramena, stredná hlava ramena, ale aj horná časť trapézov a triceps. Zapojené sú aj prsný či pílový sval, v menšej miere aj sval nadhrebeňový a hákový.

Arnoldove tlaky môžeme vykonávať v sede i v stoji. Taktiež sa môže líšiť v natočení rúk počiatočnej polohe. Vídať možno alternatívu, kde dlane smerujú k sebe, ale aj alternatívu, kde dlane smerujú k telu.

Keď už máme jednoručky uchopené v počiatočnej polohe a sú pred telom na úrovni ramien, postupne činky vytláčame nad hlavu, pričom súbežne ruky vytáčame tak, aby v konečnej polohe smerovali dlane vpred. Rovnakou trajektóru sa vrátime do počiatočnej polohy, aby sme skompletizovali jedno opakovanie.

Jednou z chýb pri ich vykonávaní je, že sa pohyb nerobí súvislo, ale pri jednom opakovaní vidno dva pohyby zvlášť. Dobrá technika je znázornená na videu v čase od 0:32 do 0:43. Potom sú dve opakovania znázornené nesprávnym prevedením:
Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist