InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Túžite po zmene životného štýlu? Takto začnete jednoducho a efektívne

Autor: PR článok  /   21. decembra 2020
Túžite po zmene životného štýlu? Takto začnete jednoducho a efektívne
Niekedy sa môže zdať, že zmeniť vlastný životný štýl k zdravšiemu je priam nemožné - hlavne ak sa pozeráme až na finálny výsledok. Nemusí to však byť až také márne. Stačí len začať malými zmenami a nový životný štýl budete mať na dosah ruky.

Mnoho ľudí sa začne o zdravý životný štýl zaujímať až vtedy, keď ich už trápi nejaké ochorenie, napríklad obezita, diabetes mellitus alebo cukrovka, srdcovocievne choroby či problémy s pohybovým aparátom. Pri zdravotných ťažkostiach je správne zmeniť životosprávu, no môžete tak spraviť aj oveľa skôr bez toho, aby vás problémy zastihli nepripravených.

Pritom ani netreba robiť veľa. Na začiatok je dobré pustiť sa do menších zmien, ktoré sa po čase stanú neoddeliteľnou súčasťou vášho denného programu.

Pohyb neznamená boj v posilňovni

Základom akejkoľvek zmeny životného štýlu je rozšírenie nevyhnutného pohybu o niečo navyše. To sa týka predovšetkým ľudí so sedavým zamestnaním, ale nielen ich. Nemusíte sa hneď na začiatku premáhať v posilňovni či trpieť pri behu, ktorý z duše neznášate. Takýmto spôsobom by ste si ďalší pohyb len znechutili.

Vyberte si aktivitu, ktorá je vášmu srdcu blízka. Začnite s úplne bežnými záležitosťami, napríklad prácou v záhradke či pravidelnými prechádzkami. Možno sa to nezdá, ale keď si vybudujete návyk na takýchto jednoduchých činnostiach, oveľa ľahšie sa vám bude prechádzať na náročnejší pohyb.

Ako sa viac hýbať?

  • Vystúpte o zástavku či dve skôr ako zvyčajne a do cieľa kráčajte.
  • Používajte namiesto výťahu schody.
  • Pohybujte sa počas telefonovania.
  • Zahrajte sa s deťmi hru zameranú na pohyb.
  • Vyberte si prechádzku namiesto poobedného spánku.
  • Kosiť trávnik, hrabať lístie či odpratávať sneh môžete aj každý deň.

Zdravá strava nie je o hlade

Návod na to, ako zdravšie žiť sa často skrýva práve v úprave stravovania. Určite však nemá nič spoločné s drastickými diétami, s ktorými sa spája hladovka, vyčerpanie a následne zúfalý návrat k pôvodnému životnému štýlu. Preto aj tu platí to isté, čo v prípade pohybu - začnite zvoľna.

Postupne pridávajte k bežnej strave viac ovocia a zeleniny, či už v surovom alebo tepelne upravenom stave. Sladkosti môžete nahradiť alebo aspoň doplniť sušeným ovocím, orechmi či semienkami. Dobré je znížiť podiel mäsa a mäsových a údených výrobkov na tanieri. Nemusíte však jesť len šaláty. Nahraďte mäso napríklad rybou. Tej si môžete dopriať hojne, odporúča sa dva až trikrát do týždňa. Obľúbené pečivo tiež nemusí úplne zmiznúť z vašich pokrmov. Vymeňte však biele pečivo za to celozrnné.

Znížiť množstvo prijatých kalórií dokážete napríklad kvalitnejšími potravinami a potravinami, ktoré sú čo najmenej priemyselne spracovávané (obmedziť rôzne polotovary, konzervy atď). Takúto zmenu si v jedálničku ani nevšimnete, no za to váš organizmus bude o niečo šťastnejší.

Uhasiť smäd a vyspať sa

Dosýta sa vyspať a poriadne sa napiť - aj takto sa môže začať zmena životného štýlu. Aké jednoduché!

Nahraďte sladené nápoje čistou vodou a čajom. Až vtedy môžete povedať, že sa dôsledne staráte o svoj pitný režim. Nevypite však všetku pripravenú vodu naraz, ale tekutiny prijímajte postupne počas celého dňa.

Nie nadarmo sa používa slovné spojenie vyspať sa do krásy. Kvalitný spánok sa odrazí na nálade, zdraví aj kráse. Naučte sa chodiť spať skôr a užite si aspoň 7-8 hodín spánku. Ráno tak vstanete svieži a oddýchnutý. Svoju pozornosť nasmerujte aj na večerné rituály - vyhnite sa používaniu elektroniky. Namiesto toho si radšej vychutnajte upokojujúci kúpeľ a dobrú knihu.

Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist