Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Zaujímavosti 07. 02. 2021

3 hormóny, ktoré vplývajú na vaše zdravie a vzhľad tela

ikonka
Doktorka Oamil Rodriguesová pre magazín Oxygen poukázala na tri dôležité hormóny, ktoré môžu ovplyvniť váš apetít, hmotnosť, náladu i zdravie.

Keď sa povie v súvislosti s telesnou stavbou slovo hormón, väčšine ľudí prídu na um testosterón, progesterón či estrogén. Vo vašom tele však každodenne zohrávajú kľúčovú úlohu aj iné hormóny, ktorých balans vám pomôže udržať lepšie zdravie a krajšie telo. Tieto tri vám môžu ovplyvňovať vaše pokroky veľmi výrazne:

Inzulín

Ide o veľmi potentný a dôležitý hormón a ak nie je dobre regulovaný, môže mať neblahé účinky na váš systém. Vylučovanie inzulínu je regulované jedlom. Jedlá s vyšším obsahom jednoduchých cukrov majú väčší stimulačný efekt, kým jedlá s komplexnejšími sacharidmi a väčším obsahom bielkovín spôsobia menšiu hladinu jeho vylučovania.

Inzulín podporuje skladovanie glukózy ako glykogénu, čím zvyšuje syntézu alebo produkciu triglyceridov a zároveň bráni zmene mastných kyselín do ketokyselín a predchádza vytváraniu glukózy z aminokyselín. Inými slovami, zohráva úlohu v uskladňovaní energie – či už cukrov do glykogénu alebo tukov do tukového tkaniva.

Kortizol

Pokiaľ ste nenašli kľúč k nekonečnému vnútornému pokoju, tak sa v určitom bode svojho života musíte vyrovnávať s vysokou hladinou kortizolu. Ide o stresový hormón, ktorý sa vylučuje v čase stresu ako súčasť obranného mechanizmus tela. Môže byť stimulovaný prácou, vzťahmi, stresovými situáciami i nedostatkom spánku.

Okrem toho, že podporuje zápalové procesy, taktiež zvyšuje hladinu krvnej glukózy počas hladovania tým, že využíva aminokyseliny zo svalov na tvorbu glukózy. Inými slovami, pojedá vaše svaly, aby produkoval energiu. To môže mať vplyv na vašu metabolickú aktivitu, pretože rýchlosť vášho metabolizmu závisí aj od čistej svalovej hmoty, ktorou disponujete.

Glukagón

Nepriateľ vášho nepriateľa je váš priateľ. Glukagón je protivníkom inzulínu. Ak je úlohou inzulínu ukladať energiu, úlohou glukagónu je využívať vaše zásoby energie za primárny zdroj paliva pre vašu aktivitu.

Ak konzumujete jedlá bohaté na bielkoviny a chudobné na cukri, ktoré stimulujú vylučovanie tohto hormónu, pravdepodobnejšie sa u vás bude využívať za zdroj energie glykogén i tuk, vďaka čomu si budete podporovať zdravú hmotnosť a pomôžete predísť rozkladu svalov na energiu, vďaka čomu sa vám udrží aj metabolizmus na vyššej úrovni.

Nájdete nás na sociálnych sieťach:   Instagram  Facebook  Twitter  YouTube


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist