Reklama:
Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 

Chyby pri chudnutí IV. – Príliš veľa kardia príliš skoro

25. 02. 2021
ikonka
Pomaly sa dostávame k záveru série o významných chybách, ktorých sa ľudia dopúšťajú v procese chudnutia. Dnes sa vrátime k tréningu a zameriame na to, čo sa objaví bežnému človeku v spojení s chudnutím ako prvé – kardiovaskulárny tréning.

Mnoho neskúsených ľudí si myslí, že posilňovaním len budujete svalu a silu a že na chudnutie je tu len kardio tréning. Aj ľudia, ktorí si uvedomujú, že oba sú pre chudnutie dôležité, však robia často chybu v tom, že v začiatkoch celého procesu kardio preceňujú.

Samotné kardio nie je zlé, pretože v rozumnom množstve je pre vás užitočným nástrojom na dosahovanie požadovaného kalorického deficitu bez toho, aby ohrozilo vašu svalovú hmotu a zároveň malo pre vaše zdravie viac úžitku ako rizík.

Problémom však je, ak už od začiatku budete vynakladať na kardio tréning veľmi veľa energie. Nejde pritom len o prehnané dlhú tréningovú jednotku, ale aj o príliš veľa kardio tréningov za týždeň alebo príliš vysokú intenzitu hneď od začiatku. Telo sa tomu prispôsobí a rovnaké množstvo práce vám už neprinesie výsledky. A čo budete robiť potom, keď už ste to na začiatku hnali až po vašu hranicu?

Článok pokračuje pod reklamou

Ak začnete od začiatku zhurta a budete cvičiť minimálne hodinu päť či šesťkrát do týždňa, a okrem toho sa budete venovať aj posilňovaniu, veľmi rýchlo si privodíte problémy s regeneráciou, stratu svalov, únavu nervového systému, problémy so spaním. A ani spaľovanie tukov nebude efektívne, pretože mu v tom zabráni vysoká hladina kortizolu.

Lepším prístupom je cvičiť kardio tak, aby bolo udržateľné a neohrozilo ani váš silový tréning. Snažiť by ste sa mali vždy o čo najmenšie množstvo práce, ktoré by viedlo k úbytku hmotnosti. A okrem iného si treba uvedomiť, že z väčšej miery k chudnutiu vedie vhodnejšia strava.

Pokiaľ ide o dĺžku kardio tréningu v miernej aktivite, začnite na 30 minútach a snažte sa neprekračovať hranicu 45 minút. Ak ju potrebujete prekračovať, mali by ste sa zamyslieť skôr nad svojou stravou. Takto intenzívnemu kardiu sa stačí venovať 3-4 razy do týždňa.

Popularitu si v ostatných rokoch získal vysoko intenzívne intervalové tréningy, ktorými si posilniť kondíciu i efekt spaľovania tukov už v takom krátkom čase, že nemusí prekročiť hranicu 20 minút. Takýto tréning však robte menej často – 2-3 razy do týždňa a nie v dvoch dňoch po sebe. A tiež sa hodí ho zaradiť do celého procesu o niečo neskôr, aby bol aj novým impulzom.

Ak už budete kombinovať oba druhy kardia, necvičte ich spočiatku viac ako 3-4-krát do týždňa. Neskôr už môžete robiť kardio aj päť dní v týždni, ku koncu aj šesť dní. A môžete striedať intenzívne intervalové cvičenie s kardiom v miernej intenzite.

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist