Mnoho ľudí berie za zbytočnú komplikáciu zakladať si denník a viesť si v ňom záznamy o cvičení alebo strave, či pocitoch, ktoré vo vás jednotlivé kroky v procese chudnutia vzbudzujú. Mnohých odradzuje už len predstava vedenia si nejakého „trápneho denníčka“. V skutočnosti je to však mimoriadne cenný nástroj, o čom svedčí aj to, že podobné denníky si vedú aj mnohé z tých najúspešnejších osobností sveta.
Mnoho cvičencov však má zaužívanú rutinu a keď si aj vedia ustrážia série, neriešia počty opakovaní a tým ohrozujú progresívne napredovanie. Taktiež v strave si nezapisujú prijímané jedlá, ich porcie a množstvo kalórií, a potom sa čudujú, že za týždeň nič neschudli, prípadne aj niečo pribrali. V takej situácii sa bez spätnej analýzy môžu rozhodnúť k radikálnemu riešeniu v strave – veľkému zníženiu kalórií, ktoré v skutočnosti až také veľké byť nemuselo a nakoniec urobí viac škody, ako úžitku. Zrejme už viete, kam tým mierime.
Uznávame, že vedenie denníka je nudné a časovo náročné, ale vyplatí sa. Preto je lepším prístupom, ak si ho počas procesu chudnutia budete viesť. Musíte totiž vedieť, koľko toho konzumujete a ako trénujete, aby ste sa vedeli prispôsobiť najrôznejším situáciám.
Denník vám môže pomôcť vykompenzovať nečakané prehrešky v strave alebo prispôsobiť svoje najbližšie tréningové dni po tom, čo vám do rutiny vstúpila nejaká nečakaná prekážka. Hlavné však je, že vám v tom veľkom meradle umožňuje mať predstavu o množstve prijímaných kalórií a živín, ako aj o tréningovej frekvencii, objeme a intenzite.
Ak tak narazíte na stagnáciu, budete si veľmi dobre pozrieť, na čom aktuálne ste a ako môžete znížiť príjem kalórií alebo zvýšiť počty sérií v tréningoch. Uvidíte, čo u vás funguje a čo nie. Nebudete len hádať. A keď už sami nebudete vedieť ako ďalej, vaše záznamy môžu potenciálne uľahčiť prácu osobnému trénerovi, ak by ste si nejakého najali na pomoc.
Čítať ďalší článok:
Chyby pri chudnutí II. – Skoré a nadmerné obmedzovanie kalórií Zdieľať na Facebooku