InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Chyby pri chudnutí III. – Nezaznamenávanie si jedál a tréningov

24. februára 2021
Chyby pri chudnutí III. – Nezaznamenávanie si jedál a tréningov
Proces chudnutia nie je len o cvičení a stravovaní. Musíte robiť aj doplnkové veci vo svojom životnom štýle, ktoré ho podporujú. Kvalitný spánok je jednou z nich. Ďalšou je aj vedenie tréningového a výživového denníka, ktorých význam je nedocenený. A práve o tom bude tretia časť série o významných chybách, ktorých sa ľudia dopúšťajú v snahe schudnúť.

Mnoho ľudí berie za zbytočnú komplikáciu zakladať si denník a viesť si v ňom záznamy o cvičení alebo strave, či pocitoch, ktoré vo vás jednotlivé kroky v procese chudnutia vzbudzujú. Mnohých odradzuje už len predstava vedenia si nejakého „trápneho denníčka“. V skutočnosti je to však mimoriadne cenný nástroj, o čom svedčí aj to, že podobné denníky si vedú aj mnohé z tých najúspešnejších osobností sveta.

Mnoho cvičencov však má zaužívanú rutinu a keď si aj vedia ustrážia série, neriešia počty opakovaní a tým ohrozujú progresívne napredovanie. Taktiež v strave si nezapisujú prijímané jedlá, ich porcie a množstvo kalórií, a potom sa čudujú, že za týždeň nič neschudli, prípadne aj niečo pribrali. V takej situácii sa bez spätnej analýzy môžu rozhodnúť k radikálnemu riešeniu v strave – veľkému zníženiu kalórií, ktoré v skutočnosti až také veľké byť nemuselo a nakoniec urobí viac škody, ako úžitku. Zrejme už viete, kam tým mierime.

Článok pokračuje pod reklamou


Uznávame, že vedenie denníka je nudné a časovo náročné, ale vyplatí sa. Preto je lepším prístupom, ak si ho počas procesu chudnutia budete viesť. Musíte totiž vedieť, koľko toho konzumujete a ako trénujete, aby ste sa vedeli prispôsobiť najrôznejším situáciám.

Denník vám môže pomôcť vykompenzovať nečakané prehrešky v strave alebo prispôsobiť svoje najbližšie tréningové dni po tom, čo vám do rutiny vstúpila nejaká nečakaná prekážka. Hlavné však je, že vám v tom veľkom meradle umožňuje mať predstavu o množstve prijímaných kalórií a živín, ako aj o tréningovej frekvencii, objeme a intenzite.

Ak tak narazíte na stagnáciu, budete si veľmi dobre pozrieť, na čom aktuálne ste a ako môžete znížiť príjem kalórií alebo zvýšiť počty sérií v tréningoch. Uvidíte, čo u vás funguje a čo nie. Nebudete len hádať. A keď už sami nebudete vedieť ako ďalej, vaše záznamy môžu potenciálne uľahčiť prácu osobnému trénerovi, ak by ste si nejakého najali na pomoc.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist