InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Babie leto a turistické výlety

Autor: PR článok  /   13. septembra 2021
Babie leto a turistické výlety
Aj vy radi obdivujete prírodu počas jesenných dní? Babie leto je pred nami a každý turista si v tomto ročnom období môže zblízka užiť úchvatné farebné divadlo, ktoré nám ponúka. Nepremeškajte tieto kúzelné okamihy a na turistických túrach si krásy jesene vychutnajte plnými dúškami.

Patríte do skupiny pravidelných, alebo občasných športovcov? Príležitostní turisti bývajú náchylnejší na únavu a tiež mávajú skôr preťažené svaly, než športovci, ktorí sa turistike venujú už dlho a pravidelne. O to dôležitejší je pre amatérov rozumný výber turistickej výbavy.

Turistická výbava

Najmä začiatočníkom pri chôdzi dobre poslúžia trekingové palice. Medzi najvhodnejšie patria modely s mäkkou rukoväťou a s nastaviteľnou dĺžkou. Vďaka takýmto turistickým paličkám sa aj rekreační turisti skôr vyhnú preťaženiu, no pokiaľ pocítia bolesť v kolenách, môžu použiť bandáž. Bandáže na koleno sú k dispozícii v rôznych formách. Podľa druhu bolesti je možné použiť buď elastickú alebo neoprénovú bandáž, tiež kompresnú bandáž – praktický návlek, ktorý koleno zafixuje. Na turistických výletoch dobre poslúži aj dobre zvolený, primerane veľký batoh - ideálne z ľahkého materiálu, do ktorého sa zmestí okrem tekutín a potravín aj balíček prvej pomoci, hygienické potreby, mobilný telefón, mapa, baterka a náhradné oblečenie.

Oblečenie a obuv

Na jesenných túrach v prírode turistovi poskytne nenahraditeľnú službu vhodné oblečenie a kvalitná obuv. Turista potrebuje oblečenie z materiálov, ktoré sú odolné voči vetru a vode. Správne zvolená obuv chráni nielen nohy, ale veľakrát aj život. Na šmykľavé horské chodníky bez poriadnej obuvi radšej ani nepomyslite, v tomto ročnom období je kvalitná obuv nenahraditeľná. Jesenná turistická obuv musí byť pohodlná - nesmie tlačiť a spôsobovať odreniny. Má dokonale kopírovať tvar chodidiel a prispôsobiť sa aj špecifickým tvarom nôh.

Bezproblémová chôdza

Priedušná obuv zabezpečí nielen bezproblémovú chôdzu, ale aj prirodzenú telesnú teplotu nohám bez plesní. Pleseň na nohách a mykóza nechtov sú problémy, ktoré dokážu poriadne potrápiť. Pokiaľ na dolných končatinách často pociťujete svrbenie, hrubnú vám nechty, sfarbujú sa do žlta či do hneda, použite prípravky na likvidáciu plesní. Ak nezakročíte včas, nechty sa vám postupne môžu začať nielen lámať, ale aj rozpadávať. Na mykózu nechtov sú vhodné antimykotiká buď vo forme roztoku a tinktúry, alebo vo forme krému, gélu a masti. Dobre poslúžia aj pravidelné kúpele nôh a dezinfekcia obuvi antimykotickými sprejmi. No pokiaľ stav pretrváva pridlho, je potrebná návšteva lekára. Čím skôr sa prejavy plesní začnú liečiť, tým rýchlejšie a ľahšie sa odstránia.

foto: dreamstime.com

Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist