InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Spomaľovanie metabolizmu. Prekvapí vás vek, v ktorom sa začína

7. novembra 2021
Spomaľovanie metabolizmu. Prekvapí vás vek, v ktorom sa začína
V určitom období života si všimnete, že sa vám nedarí chudnúť tak rýchlo ako v minulosti. Môžete robiť to isté, čo ste robili v mladosti, no kilogramy tak rýchlo neubúdajú. Tvrdíte, že sa vám spomalil metabolizmus. Kedy k tomu však v skutočnosti dochádza?

Prekvapivo k tomu prichádza neskôr, ako by ste si mohli myslieť!

Medzinárodná štúdia uverejnená v roku 2021 v žurnále Science odhalila, že v skutočnosti sa metabolizmus človeka začína spomaľovať neskôr, ako si predtým mysleli nie len mnohí bežní ľudia, ale aj mnohí výskumníci.

Článok pokračuje pod reklamou


Do výskumu sa zapojilo viac ako 80 vedcov zo 63 inštitúcií z Európy, Severnej Ameriky, Ázie, Afriky, Blízkeho východu i Karibiku. Analyzované údaje sa zhromažďovali cez 40 rokov a pochádzali od zhruba 6500 ľudí vo veku 8 dní až 95 rokov.

Vedci si pri svojej práci všimli, že metabolizmus je počas nášho života ovplyvnený štyrmi životnými fázami:

1. Novorodenci až rok staré deti mali najrýchlejší metabolizmus, asi o 50 % rýchlejší ako dospelí ľudia.

2. Po prvom roku sa metabolizmus začína pomaly spomaľovať asi do 20. roku života.

3. Metabolizmus zostáva stabilný vo veku 20 až 60 rokov, nemení sa ani v tehotenstve.

4. Po 60. roku sa opäť spomaľuje, pričom do veku 95 rokov je to až o 20 %.

Ak máte teda 40 rokov a tvrdíte, že nechudnete preto, že máte už vekom spomalený metabolizmus, podľa záverov tejto štúdie sa mýlite. Tiež vedci prišli na to, že nie je rozdiel medzi metabolizmom muža a ženy, takže nie je pravda tvrdenie, že muži ho majú rýchlejší.

Vedci boli samí prekvapení, pretože čakali, že dôjde k spomaleniu metabolizmu najmä u žien v štyridsiatke. Jednoducho k tomu však nedošlo.

Ak to teda nie je vekom, prečo nechudnete tak efektívne ako zamlada? Skúste sa zamyslieť nad tým, či ste v mladosti neboli fyzicky aktívnejší, či ste netrávili viac času vonku s priateľmi, či ste viac nešportovali alebo sa viac nevenovali deťom...


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist