InstagramFacebookYoutube
Tréning

Prečo by bežci mali trénovať na eliptickom trenažéri?

8. novembra 2021
Prečo by bežci mali trénovať na eliptickom trenažéri?
Eliptický trenažér je stroj, ktorý môže byť pre vás výborným doplnkom, ak sa venujete nejakému športu. A platí to aj o behaní, pri ktorom sa hodí začiatočníkom, pokročilým i skúseným bežcom. A v tomto článku si uvedieme dôvody, prečo.

Behanie je aktivita, pri ktorej dochádza k nárazom, a tak sa vo veľkej miere zaťažujú kĺby. Kĺb absorbuje pri každom dopade viac ako trojnásobok vašej váhy. Preto je dobré dávať si od behu pauzu. To však neznamená, že zostanete pasívni.

Výbornou voľbou, ako sa udržiavať v čase bez behania, sú kardio stroje, ako je rotoped či práve eliptický trenažér, ktoré kĺby až tak nezaťažujú – nedochádza pri nich k dopadom. A keď sa pozriete na oba stroje, tak je zrejmé, ktorý má viac bližšie k behu.

Článok pokračuje pod reklamou


Tu sú štyri dôvody, prečo by ste mali na cvičiť na eliptickom trenažéri:

1. Spestrite si život
Každodenné behávanie môže byť monotónne a nakoniec omrzí aj jeho najvernejších fanúšikov. Cvičenie na eliptickom trenažéri vám dodá mentálnu prestávku, ktorá sa hodí pre tých, ktorých čaká najmä dlhšia príprava na súťaž.

2. Umožnite zotaviť sa z chronických poranení
Ak budete mať nejaká problémy a naďalej budete behávať, stále sa bude opakovať pohyb, ktorý stojí za poranením a tak skoro sa problému nezbavíte. Ak však budete robiť iný pohyb, poranenie môže dostať šancu zahojiť sa. Samozrejme, netýka sa to všetkých poranení, a preto je dobré konzultovať to s doktorom.

3. Znížite riziko zranenia
Eliptický trenažér vám dá šancu udržať si kondíciu a posilniť si svaly v oblastiach, ktoré by mohli byť náchylné na zranenie, ak by zoslabli alebo by ste im nevenovali pozornosť. Nezaťažujete pritom kĺby, čo je dobrá správa aj z dlhodobého bežeckého pohľadu.

4. Vybudujete si svalový balans
Eliptický trenažér vám pomôže posilniť aj svaly, ktoré pri behu zaťažujete minimálne. Zároveň tie, ktoré pri behu dostávajú zabrať, nebudú trénované v typickej intenzite. To všetko vedie k tomu, že si vybudujete telo, ktoré bude mať lepšiu svalovú rovnováhu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist