InstagramFacebookYoutube
Výživa

Prečo nechudnete napriek tomu, že sa stravujete zdravo?

25. 1. 2022
Prečo nechudnete napriek tomu, že sa stravujete zdravo?
Nie je vzácne stretnúť človeka, ktorý sa stravuje dobre a pravidelne cvičí, no nedokáže naplniť svoje ciele v procese chudnutia. Je prirodzené, že je to frustrujúce. Robíte všetko preto, aby ste schudli, no ručička váhy je proti vám. Prečo tomu tak môže byť?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa vám nedarí schudnúť napriek tomu, že sa stravujete zdravo a nechýba vám ani pravidelný pohyb. Medzi najbežnejšie pritom patria tieto:

1. Nemáte dobre rozložené makroživiny
Sledovanie množstva prijímaných bielkovín, sacharidov a tukov je dôležité, najmä ak hovoríme o konzumovaných sacharidoch. Je zrejmé, že ich nadmerný príjem komplikuje chudnutie, pretože obsahujú veľa kalórií a potenciálne spomaľujú metabolizmus. Preto sa množstvo ľudí zameriava na ich obmedzovanie. Aj príliš malé množstvo prijímaných sacharidov však môže byť problémom. A nie je to vzácny jav najmä u ľudí, ktorí pravidelne cvičia a ich potreba po sacharidoch je väčšia, ako si uvedomujú. Priemerná osoba by mala prijať 30 až 40 % celkových kalórií práve zo sacharidov.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Neodhadujete správne množstvo kalórií
Základným pravidlom pri chudnutí je prijímať menej kalórií, ako ich spálite bazálnym metabolizmom a fyzickou aktivitou. Aj to však môže dôjsť k problému, ak ich príjem obmedzíte dramaticky, opäť najmä vtedy, ak k tomu ešte aj cvičíte. Telo musí mať totiž energiu aj na to, aby efektívne pálilo tuky. Aké množstvo kalórií by ste mali prijímať, sa dozviete v tomto staršom článku: Jedzte správne množstvo kalórií

3. Máte nesprávne načasované jedlá
Spaľovanie tukov je predsa len o niečo komplikovanejšie ako je len práce s kalóriami a sacharidmi. Dôležité je napríklad aj časovanie jedál. Osoby, ktoré jedávajú menej jedla v prvej polovici dňa a väčšinu kalórií príjmu popoludní, chudnú podstatne ťažšie. Ľudské telo je vytvorené tak, že noc bez kalórií zvládne. Ráno však potrebuje bohaté raňajky. Aj obed by mal byť sýty, no večer už len ľahká.

4. Jete toho viac, ako si myslíte
Áno, aj chyba v úsudku môže byť problémom. Možno si myslíte, že jete vhodné množstvo jedla na to, aby ste chudli, ale v skutočnosti tomu tak nie je. Najmä, ak jete rýchlo, súbežne s inými vecami, nestihnete si uvedomovať, že sa v skutočnosti prejedáte. Jesť by ste mali pomaly a vychutnávať si jedlo tak, aby mozog stihol prijať signál o nasýtení skôr, ako by ste jedli nadmerne a nekontrolovateľne veľa.

5. So zdravými jedlami to preháňate
To, že je jedlo zdravé, neznamená, že by ste ho mali jesť v enormných množstvách. Aj pri zdravom jedle sú limity. A pri niektorých pomerne prísne. Napríklad jedlá, ako sú orechy, semená, oleje, sušené ovocie, ovocné šťavy sú zdravé, ale aj vysoko kalorické. Denne potrebujete asi 60-80 gramov zdravých tukov, pričom tie sú obsiahnuté už napríklad v pár lyžiciach orechovej nátierky a troch väčších datliach.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist