InstagramFacebookYoutube
Tréning

Zlepšenie výkonnosti pri behu: Tieto rady pomôžu

24. 1. 2022
Zlepšenie výkonnosti pri behu: Tieto rady pomôžu
Chcete zabehnúť 5 kilometrov, ale nedarí sa vám to? Chcete znížiť svoj čas na vašej obľúbenej trati? Chcete byť vytrvalejší a rýchlejší pri behu? Potom skúste uplatniť nasledujúce rady, ktoré zlepšia vašu bežeckú výkonnosť.

Beh je skvelá forma cvičenia, ako si udržať kondíciu, posilniť zdravie a podporiť spaľovanie tukov. Aj pri ňom však môžete naraziť na stagnáciu, ktorú vám pomôžu prekonať tieto tipy:

1. Behávajte častejšie – zvýšenie počtu behov za týždeň môže byť najľahší spôsob, akým si zlepšiť svoju výkonnosť. Ak beháte dvakrát týždenne, skúste behať trikrát. Snažte sa však medzitým udržovať aspoň deň prestávku a minimálne jeden celý deň by ste mali mať voľno na regeneráciu.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Striedajte svoje tempo – beh môžete absolvovať v konštantnom tempe, ktorá vám umožní odbehnúť si celkom pohodlne svoju štandardnú dĺžku. Ak však budete v behu striedať tempa a skúšať trebárs šprinty, pomôže svojej výbušnosti, kondičke i duševnej odolnosti. Nemusíte sa pritom s tempom hrať rámci jedného tréningu. Skúste jeden deň behať dlhšie v miernom tempe a ďalší kratšie, ale vo vyššej intenzite, prípadne si trénuje šprinty.

3. Zvýšte počet odbehnutých kilometrov – bez postupného zvyšovania náročnosti a dĺžky behu sa nikam neposuniete. Snažte sa však dĺžku predlžovať mierne a pravidelne – asi o 10 % každý týždeň, aby ste neriskovali zranenie alebo stratu motivácie.

4. Začnite s posilňovaním – začnite aspoň dvakrát do týždňa cvičiť s činkami. Zlepšite si svoju sily a tým aj výkonnosť. Posilňovanie posilní nie len svaly, ale aj kosti a kĺby, čo je pre bežcov prínosom. Vhodnými cvikmi môžete zlepšovať aj svoju koordináciu a odolnosť voči zraneniam.

5. Buďte všestrannejší – okrem behu sa venujte aj iným športom, v ktorých popracujete na svojej kondícii. Vášmu behu prospeje aj cyklistika, plávanie, tenis alebo rôzne kolektívne športy.

6. Stanovte si motivujúci cieľ – mnoho ľudí v skutočnosti nerobí pokroky pri behu pre mentálnu bariéru. Tú vám pomôže odstrániť to, ak poznáte dôvod, prečo behávate, a cieľ, ktorý tým chcete dosiahnuť. Pripomínajte si ho pred každým behom.

7. Nájdite si priateľa alebo rivala – ak budete behať s priateľom, budete mať niekoho, kto vás bude podporovať a kto vás bude ťahať vpred. Budete sa pred ním snažiť ukázať a nebudete nič flákať. Môžete si vytvoriť aj priateľskú rivalitu, pri ktorej sa budete snažiť napríklad dobehnúť do cieľa skôr.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist