InstagramFacebookYoutube
Výživa

Alkalická voda – čo je to? Má pre vás nejaký prínos?

10. 6. 2022
Alkalická voda – čo je to? Má pre vás nejaký prínos?
Dostatočný príjem vody je veľmi dôležitý pre dobré zdravie. Môže vám zlepšiť náladu, zlepšiť trávenie a podporiť športovú výkonnosť. V posledných rokoch priniesol trh rôzne druhy vôd a jedným z tých populárnejších je alkalická voda.

Čo je to alkalická voda?

Kyslosť vody vyjadrujeme pomocou pH, ktorá sa meria na stupnici od 0 do 14. Všetko s pH menším ako 7 je kyslé, všetko s pH väčším ako 7 je zásadité alebo alkalické.

Čistá voda ma pH okolo 7, takže voda z kohútika alebo fľaše, ktorú normálne pijete, je viac-menej neutrálna. Alkalická voda je voda, ktorá má pH vyššie, typicky na úrovni 8 až 9.

Článok pokračuje pod reklamou


Voda sa stáva alkalickou v prírode tak, že prechádza cez kamene, z ktorých si odnáša minerály. Tie zásaditosť zväčšujú. Väčšina v obchodoch dostupných alkalických vôd sa však vytvára s ionizátormi. V nich dochádza k elektrolýze, pri ktorej sa voda rozdeľuje na kyslú a zásaditú časť. Kyslá časť sa následne odfiltruje.

Je alkalická voda zdraviu prospešná?

Niektorí ľudia sú presvedčení, že strava bohatá na zásadité jedlá vytvára v tele prostredie, ktoré nepraje chorobám, ako je napríklad rakovina. Aj s alkalickou vodou sa spomínajú mnohé prínosy. Hovorí sa, že zvyšuje energiu, podporuje metabolizmus, pomáha tráveniu, zlepšuje kvalitu krvi a kostí, hydratuje lepšie než bežná voda, podporuje chudnutie a spomaľuje starnutie.

Čo však hovorí veda?

Žiadne vedecké štúdie nepreukázali významné prínosy alkalickej vody.

Potrebujete ju teda piť?

Pokiaľ nemáte určité zdravotné predispozície, vaše telo si vie zdravé pH udržovať samo.

A hoci chýbajú významné štúdie, ktoré by hovorili v prospech alkalickej vody, určité prínosy by mohla mať. Mohla by pomôcť liečiť reflux pri gastroezofágovej refluxovej chorobe. Existuje tiež menší výskum, ktorý hovorí, že by mohla lepšie hydratovať organizmus po intenzívnom cvičení.

A práve hydratácia je zrejme jej najväčšou objektívnou výhodou. Preto by sa dala odporúčať ľuďom, ak by im to pomohlo dostatočne doplniť tekutiny. Vo všeobecnosti totiž ľudia pijú málo vody. Nie je to však žiaden zázrak v porovnaní s obyčajnou vodou.

Rizík sa u nej báť nemusíte, pokiaľ vám nezáleží na obsahu vašej peňaženky. Vo všeobecnosti je alkalická voda považovaná za bezpečnú, hoci ak by ste pili extrémne množstvá, mohli by ste si potenciálne znížiť prirodzenú kyslosť žalúdka, čo by obmedzilo schopnosť ničiť škodlivé baktérie.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist