InstagramFacebookYoutube
Tréning

Mali by ste trénovať sval len raz týždenne? Musíte ho cvičiť čo najčastejšie?

3. októbra 2022
Mali by ste trénovať sval len raz týždenne? Musíte ho cvičiť čo najčastejšie?
Prišiel čas, aby sme sa pozreli na dve tvrdenia, ktoré sa desaťročia opakujú, ale vo svojej podstate sú len mýtmi. Uvedomenie si ich nedostatkov vám pomôže dosiahnuť lepšie pokroky pri budovaní svalovej hmoty.

Musíte trénovať jeden sval len raz týždenne?

Mnoho cvičencov verí, že pre zaistenie optimálnych svalových prírastkov je potrebné precvičiť každú svalovú partiu len raz do týždňa, aby ste ju mohli čo najviac stimulovať a následne jej nechať dostatok času na zotavenie. Na papieri toto tvrdenie vyzerá dobre a tento spôsob tréningu uvidíte aj u drvivej väčšiny hviezdy modernej kulturistiky.

Táto filozofia sa začala rozširovať od 70. rokov minulého storočia a spochybnila dovtedy populárnu filozofiu trénovania jednej svalovej partie dvakrát týždenne. V masovom meradle ju nakoniec spopularizoval Dorian Yates. Trend sa ujal u kulturistov i kondičných cvičencov.

Článok pokračuje pod reklamou


Táto filozofia si vybudovala takú pozíciu, že sa mnohí začali obávať cvičenia partie dvakrát do týždňa z dôvodu možného pretrénovania. V skutočnosti im však hrozí „podtrénovanie“.

Keď sa na to však pozrieme racionálne, tak zistíme, že pre väčšinu cvičencov sa hodí precvičovanie svalov dvakrát týždenne. Dva až tri dni voľna svalom na oddych postačia a nemusíte ani svaly ničiť cvičením do zlyhania. Ak ste voči tomu skeptickí, dajte tomu šancu aspoň na pár mesiacov a uvidíte sami.

Musíte sval precvičovať čo najčastejšie, aby bol čo najväčší?

S vyššie uvedeným súvisí otázka, či je viac lepšie. A aj tu platí, že nie vždy je to pravda a všetkého veľa škodí. Ak by ste zobrali radu cvičiť čo najviac doslovne, tak by ste mohli skúšať aj tréning rovnakej partie každý deň. A všetci vieme, že je to nezmysel.

Aj keď potrebujete pri niektorej svalovej partii dohnať jej stratu na zvyšok tela, nemali by ste bezhlavo zvyšovať frekvenciu jej tréningu. Môžete ju cvičiť dvakrát do týždňa, môžete ju cvičiť aj trikrát do týždňa. Dôležité však je zohľadniť regeneráciu. A do toho vstupujú premenné, ako sú objem a intenzita tréningu.

Budovanie svalov nie je exaktná veda a nie všetci ľudia sú rovnakí. Preto sa nedá ani povedať, či bude pre vás cvičenie jednej partie dvakrát do týždňa málo alebo trikrát do týždňa veľa. Overené všeobecné pravidlá však hovoria, že väčšia svalová partia by mala mať 2 až 3 dni voľna po tréningu, menšej stačí 1 až 2 dni. Netreba však zabúdať aj na to, že menšie často asistujú pri tréningu väčších.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist