InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Nepotešíme: Ako vplýva tvrdý tréning na sexuálny život mužov a žien?

2. októbra 2022
Nepotešíme: Ako vplýva tvrdý tréning na sexuálny život mužov a žien?
Cvičenie ovplyvňuje množstvo vecí v našich životoch pozitívne i negatívne. A tento vplyv zasahuje aj do nášho sexuálneho života. Ako vplýva dlhodobé intenzívne cvičenie na libido a sexuálnu funkčnosť oboch pohlaví?

Vedci z Univerzity Severnej Karolíny urobili veľký výskum, ktorým sa snažili zistiť vplyv cvičenia na libido u zdravých, mladých mužov. Do štúdie sa zapojilo 1077 mužov, ktorí splnili všetky kritéria.

Cieľom výskumu bolo zistiť koreláciu medzi dĺžkou tréningu, intenzitou tréningu, vekom a libidom. Výskum trval rok a jeho subjekty každé štyri mesiace vypĺňali dotazník, na základe ktorého získali vedci cenné údaje.

Článok pokračuje pod reklamou


Ich záverom bolo, že chuť na sex najviac ovplyvňovali intenzita a dĺžka tréningu. Účastníci s najnižšou až strednou intenzitou tréningu mali väčšie šance mať vysoké alebo normálne libido ako tí, ktorí cvičili s vysokou intenzitou. Zároveň, tí s kratšími až stredne dlhými tréningami mali tiež väčšie šance mať normálne libido ako tí, čo mávali dlhé tréningy.

Vaše libido dokáže zvládnuť krátke obdobia tréningov na maximum, ale ak ich vykonávate pravidelne týždne až mesiace, môžete sa s chuťou na sex rozlúčiť. Prakticky sa libido zníži u tých, čo trénujú na maratóny, crossfiťákov či aj vás, ak päťkrát do týždňa zvyknete venovať čas kardiu.

Vedci už dávnejšie našli spojenie s pretrénovaním a nízkou hladinou testosterónu, čo je hormón ovplyvňujúci sexuálny život u mužov. Tento efekt sa však týka aj žien, ktoré cvičia viac ako by mali, hoci u nich je to trochu komplexnejšie.

Vo všeobecnosti platí, že cvičením si hladinu testosterónu zvýšite. To pozdvihne aj chuť na sex, či už ste muž alebo žena. Problémom je, že toto pozdvihnutie je krátkodobé, a to najmä u mužov, ktorí cvičia skutočne tvrdo. U nich sa časom hladina testosterónu môže znížiť na niekoľko dní aj pod normálnu hladinu.

Súvisieť by to mohlo s vplyvom stresového hormónu kortizolu, čo tiež vysvetľuje problémy so sexuálnym životom u mužov, ktorí sa venujú dlhodobo intenzívnemu tréningu.

U žien sa väčšina štúdií zameriavala na vplyv jedného tréningu. Zistilo sa, že po cvičení môže byť žena vzrušenejšia, no je to len efekt tréningu, ktorý je kratší ako 45 minút. Keď dôjde k pretrénovaniu u žien, môže dôjsť k poklesu libida.

Ženy môžu mať aj problém pri chudnutí, keď hladina ich telesného tuku klesne pod hranicu okolo 11 percent. Vtedy sa reprodukčný systém vymyká normálu. Prichádzajú problémy s menštruáciou a môže dôjsť aj k stuhnutiu svalov v oblasti panvy, čo môže viesť k tomu, že si ženy sex toľko neužijú a bude pre ne bolestivejší.

Ak vás trápi znížené libido ako následok nadmerného trénovania, najzreteľnejším riešením je zvoľnenie vo svojej tréningovej snahe. Dlhodobým riešením je obmedzovať vysoko intenzívne tréningy len na dve až tri jednotky týždenne. A samozrejme, dôležité je cvičenie podporiť aj vhodnou výživou a dostatkom spánku. Muži by mohli zvážiť aj doplnky výživy na zvýšenie hladiny testosterónu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist