InstagramFacebookYoutube
Suplementy

Glutamín. Aké sú jeho prínosy? Stojí za to pri cvičení či chudnutí?

5. októbra 2022
Glutamín. Aké sú jeho prínosy? Stojí za to pri cvičení či chudnutí?
Glutamín je neesenciálna aminokyselina, ktorá sa v ľudskom tele vyskytuje najčastejšie. Veľký význam má aj v prípade fungovania svalových buniek. Preto si ju kulturisti a športovci radi dopĺňajú pomocou doplnku výživy. Získajú tým skutočné prínosy?

Keďže glutamín pomáha budovať bielkoviny, nie je prekvapením, že ho v strave nájdeme predovšetkým v jedlách bohatých na bielkoviny, ako sú rôzne druhy mäsa, vajca, mlieko, biela ryža a podobne. Pohodlným spôsobom, ako si ho dodávať rýchlo a kontrolovane, je potom doplnok výživy. Ako prínosy má?

Prínosy glutamínu pre vaše telo

Glutamín je veľmi dôležitý pre udržanie silného imunitného systému. Počas infekcie alebo zranenia ho náš imunitný systém potrebuje viac. Ak ho nedoplníte z externých zdrojov, začne si ho telo vytvárať rozkladaním svalovej hmoty. To vedie k tomu, že vaša imunita bude opäť o niečo slabšia. Aj to je dôvod toho, prečo sa napríklad pri vážnym popáleninách odporúča užívať glutamín.

Článok pokračuje pod reklamou


Pokiaľ už ste zdravým jedincom a nemáte problémy s vašou imunitou, potom sa nepreukázal žiaden dodatočný prínos na zdravie pri užívaní doplnku výživy.

Glutamín však zohráva dôležitú úlohu aj v prípade nášho tráviaceho systému. Má pozitívny vplyv na rovnováhu nášho mikrobiómu, zvyšuje množstvo buniek v stenách čriev a pomáha minimalizovať zápalovú odozvu.

Pomáha glutamín aj pri cvičení a budovaní svalov?

Podobne ako iné proteíny a aminokyseliny, aj glutamín sa propaguje ako doplnky výživy pre športovcov a kulturistov. Nanešťastie, neexistujú presvedčivé dôkazy, že by suplementácia glutamínom viedla k nárastu svalovej hmoty alebo sily.

Podobné je to aj v prípade športovej výkonnosti. Nedávno však bola urobená štúdia, v ktorej mali profesionálni basketbalisti, ktorí užívali 40 dní glutamín, menšie svalové poškodenia a nižšiu hladinu kortizolu, čo by mohlo značiť pozitívny vplyv na regeneráciu.

Otázny je aj vplyv glutamínu na chudnutie. Existujú štúdie, ktoré preukázali zníženie podkožného tuku v oblasti brucha, no napríklad Meek a kolektív nenašli žiaden vplyv na chudnutie a Candow a kolektív dokonca prišli na to, že glutamín zvyšuje množstvo zjedeného jedla, čo by ambície schudnúť mohlo nahlodať.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist