InstagramFacebookYoutube
Výživa

Táto jesenná zelenina vám pomôže s chudnutím

4. októbra 2022
Táto jesenná zelenina vám pomôže s chudnutím
Jeseň so sebou prináša ochladenie nie len počasia, ale u mnohých ľudí aj ambícií chudnúť. Ak vaše tréningové snaženie opadá, mohli by ste si obmedziť prísun nadbytočných kilogramov správnym výberom jedál.

Existuje jedno jesenné jedlo, ktoré by mohlo byť veľmi efektívnou cestou k tomu, aby ste spomalili priberanie a udržali sa čo najviac vo forme. Okrem toho, poskytne vám aj iné zdravotné prínosy. Reč je o tekvici.

Pri 100-gramovej porcii tejto zeleniny prijmete len 16 kalórií, ale aj 1,1 gramu vlákniny, 2,1 gramu prírodného cukru a takmer gram bielkovín. Okrem toho, že neobsahuje žiadne tuky a cholesterol, obsahuje málo sodíka, ale slušné množstvá draslíka, železa, vitamínu C a najmä vitamínu A.

Článok pokračuje pod reklamou


Tekvica vám pri priereze môže pripomínať melón a podobne ako on, aj ona je bohatá na obsah vody. Práve preto je vhodným pokrom pre tých, čo nechcú priberať alebo chcú chudnúť.

Tekvica pomáha hydratovať váš organizmus, vďaka čomu môže funguje optimálne. Pre svoj obsah antioxidantov tiež znižuje riziká chronických ochorení a bunky chráni pred poškodeniami voľnými radikálmi. V kombinácii s obsiahnutými minerálmi a vitamínmi posilňuje imunitný systém, podporuje zdravie očí, srdca, pokožky a chráni pred rakovinou.

Obsah vlákniny a bielkovín pomáha znižovať chuť do jedla, čo tiež privítate pri ambícii udržať si svoju hmotnosť pod kontrolou.

Navyše, ide o všestrannú zeleninu, ktorú je ľahké pridať do svojej stravy. Je populárnou prísadou do sladkých koláčov či palaciniek, vychutnáte si ich však aj v slaných pokrmoch, ako si šaláty, restovaná zelenina, cestoviny či polievky.

Ak sa vám ju nechce pripravovať, dá sa kúpiť aj v konzerve, prípadne už spracovaná ako pyré. V tomto prípade si však treba pozorne čítať etikety a vyberať také, ktoré neobsahujú pridaný cukor či umelé sladidlá.

Tekvica je inak pomerne bezpečná, pokiaľ na ňu nemáte alergiu. Ak nie, potom pri bežných množstvách bezproblémová. Pri vyšších však môže spôsobiť, že telo bude cez moč vylučovať viac vody a sodíka. To môže byť problémom pre ľudí, ktorí užívajú určité lieky.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist