Suplementy

Najlepšie suplementy pre vytrvalcov

11. augusta 2021
Najlepšie suplementy pre vytrvalcov
Správnou výživou dokážete zlepšiť svoje tréningy, čo vedie aj k lepším výkonom priamo na niektorej z vytrvalostných súťaží. Správna výživa pozitívne ovplyvní aj váš výkon priamo na súťaži. Ten však mimo nej a tréningu môžete maximalizovať aj správnou voľbou suplementov.

Niektoré doplnky môžu byť drahé, a preto je potrebné venovať pozornosť tomu, ktoré budú pre vás najefektívnejšie. Vašu energiu a výkonnosť môžu podporiť aminokyseliny či stimulanty, pri ktorých nebudete mať pocity plnosti. Poďme sa teda pozrieť na to, čo by vo vašom suplementačnom arzenáli nemalo chýbať.

Kreatín

Kreatín je spájaný predovšetkým s kulturistikou a rastom svalov, no užívajú ho aj iní športovci, vrátane tých vytrvalostných. Výskumy totiž ukázali, že kreatín podporuje výkonnosť tým, že produkuje ATP, ktorý je hlavným zdrojom energie pre bunky.

L-alanyl-L-glutamín

L-alanyl-L-glutamín je formou aminokyseliny glutamín, ktorá sa predáva aj samotne, aj v produktoch, ktoré predstavujú zmes rôznych aminokyselín. Podľa štúdie v roku 2010 sa jedná o doplnok vhodný na zvyšovanie vytrvalosti. Veľmi často ho využívajú maratónci, triatlonisti či cyklisti.

Kofeín

Kofeín je stimulantom, ktorý pomáha zvyšovať úroveň vašej energie a rýchlosť metabolizmu. Podľa štúdií však zvyšuje aj vytrvalosť, ak sa užíva pred a počas športovej aktivity. Jeho účinok na súťaži môžete maximalizovať, ak ho aspoň týždeň pred ňou nebudete užívať.

Taurín

Glutamín nie je jedinou aminokyselinou, ktorá dokáže zlepšiť vašu vytrvalosť. Taurín je látka, ktorú nájdete v mnohých energetických nápojoch a športových doplnkoch, no predáva sa aj samostatne. Okrem zvýšenie vytrvalosti však navyše znižuje aj riziko svalového vyčerpania.

Letný režim, pôvodne z 06.08.2014. ?