Je ťažké porovnávať nejaké iné druhy orechov s mandľami, vlašskými orechmi alebo pekanovými orechmi, no pistácie nezaostávajú o veľa. V jednej hrsti týchto chutných orechov nájdete viac ako 30 vitamínov, minerálov a iných prospešných živín.
Nutričný profil pistácií
V stogramovej porcii pistácií nenájdeme cholesterol napriek tomu, že v nich je 46 gramov tukov. Ide však prevažne o zdravé tuky, vrátane omega-6 a omega-3 mastných kyselín. Na 571 kalóriách sa podieľa aj 21 gramov bielkovín a 28 gramov sacharidov, z ktorých 10 gramov tvorí vláknina. Bielkoviny sú kompletné a veľmi kvalitné.Orechy sú vo všeobecnosti plné minerálov, ktoré sú dôležité pre fungovanie nášho tela a ktorých zo stravy ískavame čoraz menej. V pistáciách nájdete hlavne meď, mangán a dobre sú zastúpené aj fosfor, horčík, železo, vápnik či draslík. Výhodou je aj minimum sodíka. Z vitamínov dominujú vitamín B6 a tiamín. Obsahujú však aj dobré množstvá vitamínu E, vitamínu K a folátu. Vitamínov v nich nájdeme hromadu.
Prospešné účinky pistácií
Pistácie sú nápomocné pri formovaní tkanív, ale starajú sa aj o zosilňovanie kostí či zubov, ako aj o prevenciu osteoporózy. Pomáhajú metabolizovať sacharidy a budovať svaly. Na druhú stranu, kontrolujú hladinu cukru v krvi, bojujú proti rakovine hrubého čreva, nasýtia a prispievajú k chudnutiu.Vitamíny zo skupiny B sú dobré pre nervový systém, zlepšujú náladu, dodávajú energiu a bojujú proti infekciám. Pistácie sú dobré aj pre srdce a krvný tlak. Antixodianty bojujú proti poškodeniu voľnými radikálmi, vďaka čomu sa znižuje riziko ochorení a spomaľuje starnutie. Luteín a zeaxantín sú zase dobré pre oči.
Pri stogramovej porcii vám určite do oči vrazilo veľké množstvo kalórií, a preto sa odporúča ich konzumácia len za hrsť. Vďaka kvalitným živinám sa nimi však ťažko prejete. Ak si ich budete kupovať, uprednostňujte nesolené a najlepšie aj nepražené pistácie.
Letný režim, pôvodne z 06.06.2014. ?
Čítať ďalší článok:
Je dobré cvičiť každý deň?