InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Ako dlho vám vydrží mäso v mrazničke?

19. marca 2023
Ako dlho vám vydrží mäso v mrazničke?
Máte v chladničke mäso, ktoré do dátumu exspirácie nevyužijete? Kúpili ste väčšie množstvo mäsa, lebo bolo v akcii? Potom určite chcete oddialiť čas, kedy sa vám pokazí. Ideálnou voľbou je mrazenie. Ako dlho vám však mäso v mrazničke vydrží?

Podľa odporúčaní Amerického ministerstva poľnohospodárstva je bezpečné konzumovať mrazené mäso neurčitý čas. To, že je bezpečné na konzumáciu, však neznamená, že bude chutiť dobre aj po rokoch v mrazničke, v ktorej je teplota nastavená na maximálne -18 stupňov Celzia.

Teplota pod týmto bodom deaktivuje baktérie, kvasinky či pleseň a predchádza množeniu škodlivých mikroorganizmov. Časom sa však u mrazených jedál môže zhoršovať ich konzistencia, farba či chuť. To, ako dlho vydrží mäso v mrazničke dobré, závisí aj od jeho druhu.

Článok pokračuje pod reklamou


Celé kura vám v nej vydrží až rok. Jednotlivé časti by ste však mali spotrebovať do deviatich mesiacov, ideálne do šiestich. Prsia do štyroch až šiestich. Nad hranicu polroka sa dostaneme aj u varených klobás, ktoré vydržia chutné až osem mesiacov. Stejk a párky sú na tom rovnako, hoci ideálom sú maximálne štyri, resp. šesť mesiacov.

Nevarené mäkké klobásy vydržia v mrazničke do štyroch mesiacov, podobne ako mleté hovädzie, morčacie, bravčové či jahňacie mäso. Slaninu, jahňaciu a bravčovú kotletu by ste mali skladovať nanajvýš šesť mesiacov, ideálne do štyroch.

Pokiaľ ide o ryby, netučné (tuniak, treska, ostriež) vydržia v mrazničke v dobrom stave šesť až osem mesiacov, no tučné (losos, makrela, sardinka) podstatne menej – iba dva až tri mesiace. Ostatné morské plody (krevety, hrebenačky, sépie, raky) môžete skladovať zmrazené tri až šesť mesiacov.

zdroj: Good Housekeeping


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist