Suplementy

Ako nakupovať doplnky výživy?

20. júla 2022
Ako nakupovať doplnky výživy?
Tí, ktorí pravidelne nakupujú doplnky výživy k svojmu cvičeniu už celý proces poznajú, no tí, ktorí ešte len začínajú alebo nemajú také skúsenosti, by ľahko mohli urobiť pri nákupe suplementov zlé rozhodnutia. Dnes si preto privedieme jednoduchý návod k tomu, ako nakupovať doplnky výživy. Niektoré postrehy sa možno budú hodiť aj tým skúsenejším.

Kde nakupovať?

V súčasnosti môžete doplnky výživy nájsť na mnohých miestach, v kamenných predajniach i na internete. Samozrejmosťou by mal byť ich predaj v posilňovniach, no nájdete ich aj v špecializovaných obchodoch, lekárňach a v elektronických obchodoch, kde sú ceny značne nižšie oproti kamenným predajniam.

Väčšiu opatrnosť treba vniesť hlavne do nakupovania v prostredí internetu, keďže na ňom môžete natrafiť na rôzne neseriózne subjekty. Nepozerajte nutne len po cenách a nakupujte len v overených obchodoch. Takisto by ste sa mali vyhnúť stránkam, ktoré ponúkajú len jeden „úžasný“ produkt.

Tieto weby sú zvyčajné založené podvodníkmi, ktorí neznalých ľudí lákajú na perfektný produkt, ktorý bez väčšej snahy a veľmi rýchlo spáli tuky alebo naberie svaly. Väčšinou sa jedná o nefungujúce doplnky alebo doplnky, ktoré síce fungujú, no určite vám neprinesú také výsledky. V tomto prípade tak môžete kúpiť niečo relatívne užitočné, no zaplatíte za to niekoľkonásobne viac, ako keby ste si podobný produkt zakúpili v bežnom obchode.

Čo nakupovať?

Kto by chcel dobrovoľne vyhodiť peniaze von oknom za produkt, ktorý vôbec nefunguje? A kto normálny by chcel kúpiť niečo, čo mu poškodzuje zdravie? Neurobte takúto chybu a kupujte len doplnky, ktoré fungujú.

Pri vašom snažení nebudete potrebovať všetky tie supermoderné doplnky, postačí vám základ – vitamíny, proteíny, gainery, kreatín, aminokyseliny či spalovače. Dôležité však je vyberať produkty od renomovaných výrobcov. Treba využiť vyhľadávanie Google a nájsť si o firmách dostupné informácie.

Takisto by ste sa mali držať produktov, ktoré už sú na trhu istý čas a vyhnúť sa novinkám. Časom na ne pribudnú na internete recenzie a budete vidieť, či stoja za to. Len málokedy pritom príde novinka, ktorá pri pohľade na cenu a účinok skutočne za to stojí. Ak vás predsa láka, treba si pozrieť zloženie a pohľadať, či už náhodou podobný produkt neexistuje.

Ako nakupovať?

V mnohých prípadoch pri nákupe rozhoduje cena, preto sa vo všeobecnosti viac oplatí nakupovať na internete. Väčšinou tiež platí, že drahší suplement je aj lepší, no často sa aj stane, že tomu tak nie je a platíte viac-menej len za pekný obal. Preto, ak sa trochu do témy vyznáte, porovnajte si zloženia viacerých podobných produktov.

Pred samotným nákupom si určite priority a stanovte si, čo budete potrebovať pre váš tréningový program. Nenakupujte impulzívne, no ak nájdete výhodné akcie, napr. 1+1 zdarma, zvážte, či sa vám produkt o pár mesiacov nebude hodiť. Napríklad, v jeseni tak môžete výhodnejšie kúpiť spalovače tukov, ktoré môžete potom využiť na jar. Zľavy sa vyplatia, pretože doplnky sú vo všeobecnosti výrobky s dobrou dobou trvanlivosti.

Pochopiteľné je, že sa pred nákupom poradíte s odborníkom, či vám doplnok neškodí. Je nevyhnutné si pozrieť aj jeho zloženie a prečítať si upozornenia, aby ste nekúpili niečo, čo vám môže ohroziť zdravie. Uistite sa, že nie ste alergickí na nejakú zložku doplnku alebo či nespadáte do kategórie užívateľov, ktorých doplnok ohrozuje (upozornenie býva na etikete i v popise na e-shopoch).

Letný režim, pôvodne z 13.08.2014.